Jerry Bruckheimer

Jerry Bruckheimer urodził się w Detroit, Michigan. Studiował psychologię. Wyprodukowane przez niego filmy przyniosły do tej pory łącznie ponad 13,8 miliarda dolarów zysku. Początkowo zajmował się produkcją i realizacją reklamówek w Detroit, następnie zajął się produkcją filmową. Punktem zwrotnym w jego karierze był film "Flashdance" z 1983 roku, który przyniósł ponad 100 milionów dolarów wpływów. Od tamtej pory współpracował przez 13 lat z (nieżyjącym już) Donem Simpsonem. Razem zdobyli m.in. 15 nominacji do Oscara i dwie nagrody Akademii. Do największych przebojów, wyprodukowanych przez Bruckheimera, należą: "Twierdza", "Armageddon" i "Pearl Harbor".

Ogromnym sukcesem prestiżowym był „Helikopter w ogniu”. Wielkie uznanie przynieśli mu też "Piraci z Karaibów. Klątwa Czarnej Perły" (630 mln dolarów wpływów) z niezapomnianą rolą Johnny’ego Deppa w roli kapitana Jacka Sparrowa. Magazyn "Time" uznał Bruckheimera za producenta, który odniósł największy sukces w historii kina. Już wcześniej otrzymał najwyższy dowód uznania dla swego fachu – Nagrodę Davida O. Selznicka za całokształt osiągnięć w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Stowarzyszenie Amerykańskich Producentów (Producers Guild of America).

Produkcje filmowe i telewizyjne Jerry’ego Bruckheimera zostały uhonorowane do tej pory trzydziestoma pięcioma nominacjami do nagrody Akademii i pięcioma Oscarami. Z ośmiu nominacji do nagrody Grammy, otrzymały pięć, z dwudziestu trzech nominacji do nagrody Złotego Globu, cztery zostały wręczone, z dwudziestu nominacji do nagród Gemmy otrzymały sześć, z ośmiu nominacji do nagród People’s Choice zdobyły cztery. Nagradzano je także niezliczonymi nagrodami MTV, włączając w to nagrodę dla Najlepszego Filmu Dekady.

Wszystkie projekty Jerry’ego Bruckheimera łączą świetne postaci przedstawione w ciekawych historiach. Widać w nich filmową pasję i dbałość o stronę wizualną. To zawsze prawdziwa ekranowa przygoda, która potrafi przyciągnąć ogromną widownię na całym świecie.

  • Data urodzenia: 1945.09.15

Multimedia

Jerry Bruckheimer w telewizji

ZwińRozwiń

Jerry Bruckheimer - filmografia

Ranking opracowany we współpracy z themoviedb.org

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×