Olimpijczycy w formie

Marcin Lange
W Rumi zawodnicy dawali z siebie wszystko
W Rumi zawodnicy dawali z siebie wszystko Fot. Tomasz Bołt
Grzegorz Sudoł z AZS AWF Kraków i Agnieszka Dygacz z AZS AWF Katowice zostali mistrzami Polski na 20 km w chodzie sportowym. Zawody, w ramach VIII Międzynarodowych Mistrzostw Wybrzeża, odbyły się w Rumi.

Start w mistrzostwach Polski był szczególnie ważny dla Agnieszki Dygacz, która chciała na tej imprezie wywalczyć minimum olimpijskie.

Zawodniczka AZS AWF Katowice od startu objęła zdecydowane prowadzenie i po 10 kilometrach wydawało się, że jest w stanie osiągnąć wynik poniżej 1:33.30. Ostatecznie nie udało jej się utrzymać narzuconego przez siebie tempa i zawody ukończyła z wynikiem zdecydowanie powyżej minimum wyznaczonego przez PZLA.

Drugie miejsce przypadło Katarzynie Kwoce z Resovii Rzeszów, a na najniższym stopniu podium stanęła Paulina Buziak z Sokoła Mielec. Poza konkursem, ze względu na przynależność do francuskiego klubu, wystartowała Sylwia Korzeniowska - jedyna, jak na razie, Polka, która na tym dystansie wystartuje w Pekinie. Zajęła 2 miejsce.

Wśród mężczyzn bezkonkurencyjny okazał się Grzegorz Sudoł, który na mecie miał ponad 40 sekund przewagi nad drugim Rafałem Fedaczyńskim z AZS AWF Katowice. Sudołowi do pełni szczęścia zabrakło sekundy do osiągnięcia minimum PZLA na Igrzyska Olimpijskie. On jednak, podobnie jak Fedaczyński, reprezentować będą Polskę w Pekinie na dystansie 50 km.

Brązowy medal zdobył natomiast Rafał Augustyn z AZS AWF Kraków, wyprzedzając swojego klubowego kolegę, Jakuba Jelonka. Obaj mają już zapewniony występ na olimpiadzie.
W ramach imprezy odbyły się także mistrzostwa Polski Weteranów. W tych zwyciężyli Jan Białous z PKWLA Sopot i Janina Łuniewska z Konradii Gdańsk.