Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmiałe inwestycje, które zmienią Kraków

Piotr Rąpalski
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca remontu i proponowany przez policję objazd
Na mapie zaznaczyliśmy miejsca remontu i proponowany przez policję objazd fot. wojciech godorowski
Kraków zmienia swoje architektoniczne oblicze i przestaje być traktowany wyłącznie jako zabytkowy polski skansen. Do 2012 roku w mieście powstaną nowoczesne obiekty, które - jak zapowiadają architekci i urzędnicy - idealnie wpiszą się w tradycyjny wizerunek grodu Kraka.

W minionych latach często w naszym mieście wyrastały budynki źle wkomponowane w otoczenie, wykonane ze słabej jakości materiałów. Architekci jako przykład podają m.in. Salwator Tower, piętrzący się nad Bronowicami, niewyszu-kane bryły centrów handlowych czy apartamentowców.

Podejście do projektowania powoli ulega jednak zmianie. Środowisko architektów zgodnie odpowiada, że obecnie w Krakowie projektuje się z większą wyobraźnią i smakiem, łącząc stare z nowym.

- Myślę, że mamy już za sobą czasy, kiedy bez rozmysłu stawiano budynki, które nie współgrały
z istniejącą architekturą - potwierdza Krystyna Łyczakowska, architekt ze Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Wyzbywamy się kiczu i sztucznego stylizowania obiektów. Architekci rywalizują o ich realizację w drodze konkursu, co podnosi poprzeczkę i powoduje, że projekty są naprawdę przemyślane i dopracowane - dodaje.

Era przetargów i zlecania projektów się kończy. Organizowane konkursy mają zasięg międzynarodowy
i bardzo często w jury zasiadają niezależni specjaliści z zagranicy.

- Niektóre śmiałe projekty inwestycje budzą emocje i kontrowersje - mówi Kazimierz Bu-jakowski, zastępca prezydenta miasta ds. rozwoju przestrzennego. - Pamiętajmy jednak, że tak samo było
z centrum Manggha koło Wawelu, które zostało całkowicie zaakceptowane przez krakowian. Wierzę,
że krakowskich architektów stać na śmiałe rozwiązania, ale również na umiejętne łączenie tradycji
z nowoczesnością - dodaje.

Najbardziej awangardową pozycją jest niewątpliwie budynek Urzędu Stanu Cywilnego, który miałby powstać przy rondzie Barei. Na pierwszy rzut oka kojarzyć się może ze statkiem kosmicznym. Nie mniej futurystyczny wygląd ma w projekcie biblioteka Politechniki Krakowskiej. Kontrowersje wz-budza też projekt hali klubu Cracovia na Małych Błoniach.

Niektóre projekty nowych inwestycji są już realizowane. W Bonarce powstaje ogromne centrum handlowo-usługowe, a w Nowej Hucie młodzieżowe centrum sportu i edukacji. W tym roku mają się jeszcze rozpocząć prace nad budową kładki przez Wisłę łączącej Podgórze z Kazimierzem, Muzeum Armii Krajowej oraz Muzeum Tadeusza Kantora "Cricoteka". Na pozwolenie na budowę czeka Muzeum Sztuki Współczesnej, które powstać przy ul. Lipowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska