Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum nawarzy piwa

Aleksandra Christyniuk
Marzenna Mazur, "gospodyni" nowego muzeum w Swołowie
Marzenna Mazur, "gospodyni" nowego muzeum w Swołowie Fot. APR SAS
Najokazalsza zagroda w Swołowie - sercu Krainy w Kratę - od piątku jest otwarta dla turystów. Mieści się tu skansen, w którym można zobaczyć, jak żył dawniej bogaty pomorski chłop. Zagroda Albrechta składa się z 6 budynków niemieckiego bauera.

Prace trwały 3 lata i kosztowały 6 mln zł. Na otwarciu muzeum był m.in. marszałek województwa, samorządowcy z powiatu słupskiego, wnuczka dawnego właściciela zagrody, obecnie mieszkająca w Niemczech, oraz córka pierwszego Polaka, który osiedlił się tu po II wojnie - Krystyna Dusza.

Od 1695 r. mieszkała tam niemiecka rodzina Albrechtów. Po 1945 r. większość niemieckich mieszkańców tych ziem została przymusowo wysiedlona za Odrę, na ich miejsce przybywali osadnicy z różnych stron Polski. Ostatni gospodarz, Gerhard Albrecht, opuścił wieś po 1945 r. i wyjechał do Niemiec.

Zagroda nr 8 jest II oddziałem etnografii Muzeum Pomorza Środowego w Słupsku: - Skansen w Klukach ma inny charakter: tam w chatach można oglądać życie dawnej ubogiej ludności pomorskiej. W Swołowie zobaczymy, jak żył zamożny chłop - wyjaśnia Mieczysław Jaroszewicz, dyrektor MPŚ.

- W Swołowie mieszkała ludność protestancka, o surowej obyczajowości i religijności - opowiada Dawid Gonciarz, etnograf. - Ta wieś była religijna, jako jedyna w okolicy nie miała karczmy. Uznaliśmy, że warto, aby w kompleksie gospoda powstała, stąd w dawnym budynku socjalnym istnieje "Karczma pod wesołym Pomorzaninem".

Będzie można w niej zjeść potrawy kuchni regionalnej, przygotowane według receptur zebranych przez etnografów, oraz wypić piwo warzone dawniej niemal w każdej swołowskiej chacie. Premiera piwa odbyła się podczas uroczystości.

Na terenie zagrody będzie też kiermasz z lokalnymi produktami - miodem, kozim serem, wypiekami i upominkami. - W chałupie, na parterze udało nam się odtworzyć wystrój chaty. Meble i sprzęty w dużej części pochodzą ze Swołowa - mówi Marzenna Mazur, szefowa działu etnografii muzeum. - Na piętrze jest sala konferencyjna i dwa pokoje gościnne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki