Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szklarska Poręba wzięła najwięcej

Ryszard Żabiński
Dariusz Gdesz
Na jednego mieszkańca gminy Szklarska Poręba udało się pozyskać aż 13 tysięcy 65 złotych i 80 groszy unijnych dotacji.

Ta nieduża, turystyczna miejscowość zdobyła pierwsze miejsce w Polsce. Takie są wyniki ogólnopolskiego Rankingu Europejska Gmina - Europejskie Miasto przygotowanego przez "Gazetę Prawną", przy współpracy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firmy doradczej Ernst & Young.
W rankingu uwzględniono programy unijne, z których korzystają władze samorządowe, przedsiębiorcy i organizacje społeczne w danej gminie. Dodano wartość projektów podpisanych do końca 2007 roku i podzielono przez liczbę mieszkańców. Do klasyfikacji wykorzystano dane Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Drugie miejsce w Polsce zajęła inna dolnośląska gmina - Mysłakowice, gdzie na jednego mieszkańca przypadło 7 133 złote i 59 groszy dotacji.
- To jest wyróżnienie dla całej naszej społeczności - cieszy się Zdzisław Pietrowski, wójt gminy Mysłakowice. - Sukces nie byłby możliwy, gdyby nie to, że cztery gminy wspólnie starały się o unijne dotacje.
Te gminy to: Szklarska Poręba, Mysłakowice, Podgórzyn i Kowary. Powołano spółkę Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, która właśnie skorzystała z unijnych dotacji. Pieniądze są przeznaczone na rozbudowę i modernizację wodociągów i kanalizacji w tych gminach.
- W pierwszym etapie projektu uzyskaliśmy ok. 70 mln złotych - mówi Zdzisław Pietrowski. - Pozwoliło to na skanalizowanie i doprowadzenie wodociągów do 7 z 11 wsi w naszej gminie.
- Dzięki unijnym pieniądzom skanalizowanie w mieście osiągnie poziom 90 procent - dodaje Feliks Rosiak, sekretarz Szklarskiej Poręby. - Jest to ważne dla rozwoju turystyki.

O tym, by rozbudować kanalizację i wodociągi dzięki unijnemu wsparciu, myślano w Mysłakowicach już od 1999 roku. Zmodernizowano oczyszczalnię ścieków, ale nie udało się pozyskać pieniędzy z programu ISPA. Dopiero wspólne działania w ramach Związku Gmin Karkonoskich doprowadziły do tego, że cztery gminy zaczęły działać wspólnie. W ten sposób powstała największa inwestycja samorządowa w Polsce.
Z danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wynika, że samorządy Dolnego Śląska najlepiej w Polsce radzą sobie z pozyskiwaniem unijnych dotacji.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska