Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kantor rysował starych... chłopców

Joanna Weryńska
Tadeusz Kantor - "Biurko", akryl, 1983 r.
Tadeusz Kantor - "Biurko", akryl, 1983 r. fot. Archiwum
W archiwum Cricoteki przy ul. Kanoniczej w Krakowie otwarta została wystawa zatytułowana "Epoka chłopca", prezentująca ponad 60 rysunków, trzy obrazy i kilka instalacji autorstwa wybitnego twórcy teatralnego. Na każdej z tych prac zobaczyć można chłopca. Powstawały one w latach 1938 -1990, czyli przez całe twórcze życie Tadeusza Kantora.

- Postać chłopca umieszczonego w szkolnej ławce stała się motywem, którą wykorzystał także
w "Umarłej klasie", jednym z najsłynniejszych swoich spektakli. Ale nie tylko. Rozpoczęła w jego twórczości cykl prac zatytułowanych po prostu "Chłopcy". Prawdopodobnie była to próba przywołania przez artystę - dojrzałego już człowieka - jego "umarłego" dzieciństwa.

Niewykluczone, że jest to także efekt fascynacji dramaturga cyklem rysunków autorstwa Jacka Malczewskiego. Chłopiec Kantora do złudzenia przypomina postacie faunów z obrazów malarza
- wyjaśnia Anna Halczak, kurator wystawy.

Choć tytuł "Chłopcy" przynosi na myśl młodość, na prezentowanych rysunkach nie znajdziemy rozbrykanych malców. Na twarzach tych niby dziecinnych postaci maluje się cierpienie i zmęczenie starców. Chłopcy Kantora to staruszkowie, którzy po latach wracają do szkolnych ławek, tytułowej "Umarłej klasy". Tkwią w nich jakby byli uwięzieni. Przede wszystkim jednak te omdlałe postacie leżące na stole albo niemieszczące się w okiennej framudze sprawiają wrażenie jakby odchodziły do świata umarłych.

Eksponaty i rysunki prezentowane podczas tej poruszającej wystawy pochodzą częściowo ze zbiorów Cricoteki, z prywatnych kolekcji oraz ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Co ciekawe, znalazł się wśród nich nawet dziecinny rowerek, który Kantor dostał od swojego wujka mając zaledwie sześć lat. Artysta zrekonstruował go po latach i nadał tytuł "Wózeczek".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska