Moda na sport: sprawdź, co się nosi

Daniel Bronkowicz
Sportowe ubrania i dodatki na stałe wkradły się do codziennej mody męskiej i choć od lat nosimy trampki, koszulki polo oraz bluzy z kapturem, nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że kiedyś były strojem jedynie sportsmenów.

Przysłowie mówi, że nie ma lepszego interesu niż show-biznes. To nieprawda. Menedżerowie i federacje sportowe robią lukratywne interesy na sprzedaży gadżetów. Piłkarskie koszulki, szaliki, sztandary i czapeczki dla kibiców w ubiegłym roku stanowiły ok. 10 proc. dochodów większości klubów piłkarskich w Niemczech. Rekordzistą był sklep FC Bayern Monachium, który zarobił ok. 30 mln euro, a największymi przebojami okazały się repliki zawodniczych koszulek Francka Ribery'ego i Luki Toniego.

Zysków z "normalnych" koszulek i bluz, tyle że utrzymanych w barwach Bayernu, nikt nie policzył, a przecież to właśnie one królują na trybunach. Zegarek Współczesne chronometry sportowe to... komputery, które wyglądają jak zegarki i oprócz godziny oraz daty pokazują kierunki świata, głębokość zanurzenia, a nawet - w oparciu o algorytmy obliczania dekompresji - mierzą ilość gazu rozpuszczonego w organizmie nurka. A poza tym zadają szyku. Zwykłym zjadaczom chleba producenci oferują tańsze i mniej skomplikowane modele (np. ze stoperem, z sekundnikiem i krokomierzem). W wodoszczelnych obudowach, wykonane z tworzywa, na gumowych, dopasowujących się do ciała i niealergicznych paskach są dziś noszone nie tylko przez sportowców.

Białe skarpetki frotte

Ich kolor miał korespondować z kolorami sportowych strojów (najczęściej bielą, granatem i czerwienią), a głównym zadaniem bawełnianej tkaniny frotté było wchłanianie dużej ilości potu. Dzięki swojej praktyczności szybko oprócz sal treningowych i boisk opanowały też ulice. Znawcy ostrzegają, że nie powinny pojawić się w towarzystwie innych niż sportowe butów. I faktycznie, nie ma nic gorszego niż białe skarpetki noszone do garnituru, choć z drugiej strony świetnie pasują do szortów lub jasnych spodni typu bermudy.

Trampki
Pierwsze trampki niewiele różniły się od tych, które nosimy dziś. Wprowadziła je na rynek w 1908 roku amerykańska firma Converse jako buty przeznaczone dla koszykarzy, a w ich promocję zaangażował się słynny gracz Chuck Taylor. Później na rynek wprowadzono krótszy wariant butów przed kostkę, a ich mentorem został słynny badmintonista Jack Purcell. W latach 40. conversy wprowadzono do armii amerykańskiej jako buty do ćwiczeń, a już 20 lat później nosili je wszyscy... nastoletni cywile, dla których trampki stały się symbolem buntu i nowoczesnego stylu bycia. Mimo upływu 100 lat klasyczne consy mają swoich wiernych fanów, a firma co sezon proponuje modele w nowych kolorach, wzorach i nowoczesnych fasonach. Trampki najlepiej wyglądają z dżinsami lub bojówkami, pasują też do szortów (w wersji z krótką cholewką), a odważni noszą je nawet do garniturów.

Bluza z kapturem

Najpierw była strojem treningowym i uzupełnieniem sportowego dresu, później stała się częścią odzieżowego ekwipunku amerykańskich żołnierzy i... więźniów, aż w końcu przedarła się do mody codziennej, zastępując kurtki, a nawet marynarki. Jej główną zaletą jest praktyczny charakter i uniwersalny fason, który pasuje do wszystkiego.

Wykonana z grubej bajowej bawełny, zapinana na suwak i wyposażona w kaptur przestała być znakiem rozpoznawczym subkultur młodzieżowych i kibiców, stając się jedną z najpopularniejszych na świecie części garderoby. Bluzy z kapturem można nosić do wszystkich ubrań o sportowym charakterze. Te najmodniejsze mają neutralne, raczej ciemne kolory (brąz, szarość, ciemna zieleń, czerń) i prosty krój. Są wykonane z naturalnej bawełny i pozbawione naszywek, napisów i aplikacji.

Sportowa torba i plecak

Historia sportowych plecaków sięga końca lat 60., kiedy to firma Jansport wprowadziła na rynek kolekcję adresowaną do alpinistów i himalaistów. Jednak dopiero 30 lat później produkty tej marki zaczęli kupować nie tylko alpiniści i profesjonalni sportowcy. Modę na plecaki zapoczątkowali studenci, którzy pokochali pakowne, bardzo wytrzymałe i przede wszystkim niezwykle lekkie plecaki w wesołych kolorach, które można nosić zamiast niewygodnych skórzanych toreb. Na szczęście plecaki nie wyparły zupełnie sportowych toreb z podwójnymi krótkimi uszami (noszone w dłoni lub na ramieniu), stylizowanych na torby graczy w rugby i kręgle z lat 50. Dziś duże torby z płótna albo tworzyw sztucznych z wieloma kieszeniami nosi się nie tylko w połączeniu z ubraniami sportowymi, ale też z całkiem eleganckimi.

Koszulka polo

W początku XX w. francuski tenisista René Lacoste wymyślił koszulkę z krótkim dekoltem zapinanym pod szyją na drewniane guziczki i z miękkim kołnierzykiem. Nowatorskim rozwiązaniem oprócz samego fasonu koszulki była też oddychająca bawełniana tkanina o strukturalnym splocie pique, z której została wykonana. Polo szybko opanowało nie tylko korty świata, ale też boiska i pola golfowe. Z czasem zaczęli je nosić nie tylko sportowcy. W latach 60. włókna sztuczne uczyniły z wynalazku Lacoste’a prawdziwy przebój. Dziś - na szczęście - polo występuje w wersji bawełnianej i w swojej najprostszej formie - jednobarwnej koszulki z krótkimi rękawami. Jest najbardziej demokratycznym elementem męskiego stroju, a firmy lansują różne wersje - od dziennych bawełnianych po wieczorowe z tkanin uszlachetnianych jedwabiem, a nawet z cienkiej wełny. Koszulki polo najlepiej wyglądają z dżinsami i lekkimi sportowymi ubraniami (szortami, spodniami o kroju bojówek), ale też z prostymi marynarkami.

Okulary przeciwsłoneczne

Dobrze przylegające do twarzy o anatomicznej i aerodynamicznej linii kiedyś były używane tylko przez alpinistów, skałkowców, żeglarzy i kolarzy. Dziś są ulubionym przez wszystkich fasonem okularów. Doskonale sprawdzają się w ostrym nasłonecznieniu, ich szkła posiadają na ogół wysoki stopień zaciemnienia, powłoki antyrefleksowe i filtry przeciwsłoneczne. Typowo sportowy wygląd sprawia, że okulary dobrze wyglądają jedynie ze sportowymi ubraniami. W połączeniu z garniturem stają się karykaturalnie groteskowym gadżetem, który ujmuje mężczyźnie powagi i burzy profesjonalny wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl