Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuka w ogniu

Marta Wróbel
06 Polska Picture Caption benton 8.5pt Red
06 Polska Picture Caption benton 8.5pt Red fot. 123rf
W sobotę ruszył we Wrocławiu II Festiwal Wysokich Temperatur.

- Piękne, kolorowe szkło może zrobić każdy - zapewnia rzeźbiarz Michał Staszczak. Wrocławianin jest współorganizatorem Festiwalu Wysokich Temperatur, który zaczął się w sobotę, 7 czerwca o godz. 14 w ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych. Potrwa dwa dni. Podczas festiwalu nauczymy się, jak dmuchać szkło i odlewać brąz oraz żeliwo. Zobaczymy też pokazy kształtowania szkła mistrzów hutniczych z Korei Południowej, Austrii czy USA. Bohaterem dnia będzie ogień. To dzięki niemu metal zamieni się w ciecz, powstanie szkło i stwardnieje glina.
- Dmuchanie szkła jest bardzo widowiskowe. Strumienie ognia buchają i z mieniącej się, zlewającej w jedno masy, tworzą szklane formy - opowiada Michał Staszczak.

Zobaczymy w akcji znakomitego hutnika szkła Piotra Kuklę. Prócz pokazów, będą także związane ze szkłem konkursy - na projekt najciekawszej ręcznie formowanej butelki i projekt kufla do piwa. Zwycięzca tego konkursu dostanie nagrodę pieniężną i zostanie wyróżniony realizacją projektu w szkle, który wydmuchają goszczący na festiwalu hutnicy. Ale Festiwal Wysokich Temperatur to impreza nie tylko dla koneserów szkła i ceramiki.
Każdy może przyjść do ogrodu Akademii Sztuk Pięknych przy ul. Traugutta i nie tylko wziąć udział w warsztatach, także kupić, w ramach kiermaszu szkła, prace wykonane przez młodych wrocławskich artystów i studentów ASP. Warto też zobaczyć jak prof. Seung Wook Kim z Uniwersytetu w Seulu z pomocą swoich studentów zbuduje ceramiczny piec "Raku".
- Zależy nam na tym, żeby przełamać stereotyp, jakoby sztuka szkła, żeliwa i gliny to były nudy na pudy. Naszym celem jest też przybliżenie odwiedzającym festiwal metod powstawania prac z tych tworzyw - twierdzi Staszczak.

Festiwalowi będą towarzyszyć dni otwarte wrocławskiej ASP - obejrzymy najnowsze prace studentów i porozmawiamy z profesorami uczelni. Będzie też można zobaczyć premierowy performace - niespodziankę wrocławskiego artysty Tomasza Niedziółki. Wiadomo tylko tyle, że występ ceramika będzie związany ze szkłem i wysoką temperaturą. Podczas imprezy odwiedzających czeka też artystyczny piknik i koncerty elektronicznych składów D-sine-B.misala i A.Kopera. Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez wrocławską ASP, Stowarzyszenie Grawiton i Związek Polskich Artystów Szkła. Wstęp na wszystkie punkty programu jest wolny.
Więcej informacji o programie na stronie internetowej www.fwt.wroclaw.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska