Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie strefy specjalne pęcznieją

Ryszard Żabiński
Od początku roku w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wydano firmom 17 pozwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej.

Gwarantują one zatrudnienie w najbliższych latach ponad 2900 osób. Zezwolenia na nowe inwestycje lub rozbudowę otrzymały m.in: Advanced Diesel Particulate Filters i ITSUMI w podstrefie Wrocław.
W pierwszym przypadku chodzi o budowę zakładu, który będzie produkował innowacyjne filtry do sadzy do silników diesla, w drugim o fabrykę wytwarzającą telewizory LCD i komputery. Tylko te dwa przedsięwzięcia pozwolą zatrudnić 1150 osób.

Dużymi osiągnięciami może się pochwalić podstrefa świdnicka. Rozwija się ona bardzo szybko m.in. dlatego, że przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc miejscowych władz. Najlepszym przykładem może być Cynkownia Galess. Była to pierwsza firma w świdnickiej podstrefie.
- Od dawna chcieliśmy uruchomić cynkownię - mówi Edward Szywała wiceprezes zarządu Cynkowni Galess. - Postanowiliśmy to zrobić w podstrefie w Żarowie. Przedstawiciele władz w Świdnicy dowiedzieli się o tym i postanowili nas ściągnąć do miasta. Wtedy podstrefy tam nie było, ale samorządowcy przekonywali, że szybko powstanie. I tak się rzeczywiście stało.

Wiceprezes Szywała tłumaczy, że w ciągu dwóch lat działania w strefie ocynkowano 20 tysięcy ton stali. Do przewiezienia takiej ilości surowca potrzeba tysiąc tirów. Teraz firma postanowiła wybudować drugą halę produkcyjną. Zainstalowana tam zostanie jedna z najnowocześniejszych w Polsce linia do cynkowania. Hala ma być gotowa do końca roku. Zatrudnienie znajdzie tam 20 osób, do tej pory pracuje ich 55.

Podstrefa w Świdnicy powstała zaledwie cztery lata temu. Liczyła wówczas 17,7 hektara. Dziś obszar podstrefy ma 149 hektarów. Najwięksi inwestorzy, to szwedzki koncern Electrolux i amerykański Colgate-Palmolive. Szwedzi produkują już kuchenki wolno stojące oraz piekarniki do zabudowy i dalej rozbudowują swój zakład.
- Podstrefa ma zbawienny wpływ na naszą gospodarkę - powiedział nam Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. - W 2002 roku w mieście ponad 6 tysięcy osób pozostawało bez pracy. Teraz jest ich 2120. Mamy bardzo dobrą koniunkturę. Galess, Electrolux, Nifco już podjęły decyzję o rozbudowie swoich zakładów i wchodzą w II etap inwestycji. Strefa zaczyna się rozwijać praktycznie już sama.

Sukcesy ma też Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Jest szansa, że zainwestują tam firmy logistyczne i produkcyjne z Czech. Możliwość taka pojawiła się po niedawnej prezentacji strefy na targach Urbist Invest w czeskim Brnie.
- U naszego południowego sąsiada brakuje ludzi do pracy, Czesi więc liczą na to, że u nas uda się ich pozyskać - mówi Szymon Madera, prezes KSSEMP. - Poza tym chwalą oni Polaków, którzy tam pracują. Przekonuje ich też bardzo korzystne położenie geograficzne naszej strefy.
Czeskie firmy logistyczne bardzo liczą na budowę drogi S 3, która połączy Lubawkę ze Świnoujściem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska