Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie oko w oko z żubrem

Michał Wroński
Zygmunt Wieczorek
Miasto rozszerza swoją ofertę dla turystów. Prócz zamku, parku, starówki i Muzeum Prasy, kolejną wizytówką Pszczyny może stać się pokazowa zagroda żubrów.

Wczoraj oficjalnie zainaugurowano jej działalność. Zwiedzających ma do niej przyciągnąć Plista i Plawiant; para żubrów, sprowadzona z rezerwatu w Jankowicach. Za kilka tygodni mają do nich dołączyć kolejne dwa. Pszczyńscy samorządowcy liczą, że pomogą one zatrzymać na dłużej odwiedzających miasto gości.

- Turyści spędzają u nas tylko kilka godzin. My zaś chcemy, aby zostawali na weekend, albo nawet na kilka dni. To przełożyłoby się na ilość miejsc pracy, związanych z obsługą ruchu turystycznego, a tym samym na dochody miasta - przekonuje Dariusz Skrobol, zastępca burmistrza Pszczyny.
O utworzeniu pokazowej zagrody mówiło się w Pszczynie od blisko 10 lat. Pomysł doczekał się realizacji dzięki unijnej dotacji, która pokryła 70 procent wartej prawie 6,6 mln zł inwestycji. Na blisko 10 hektarach niezagospodarowanej części pszczyńskiego parku powstał turystyczny kompleks, złożony z kilku pokazowych zagród (prócz żubrów można tu jeszcze podglądać daniele, jelenie, muflony i sarny), widokowego tarasu, sklepu z pamiątkami oraz budynku edukacyjnego, gdzie zobaczyć można wystawę poświęconą przyrodzie oraz urokowi okolicznych lasów, a także nakręcony w technice trójwymiarowej film o historii pszczyńskich żubrów. Pojawiły się one tutaj w XIX wieku za sprawą księcia pszczyńskiego Jana Henryka XI, który podarował rosyjskiemu carowi dwadzieścia jeleni otrzymując w zamian cztery żubry.

- Stado przetrwało zawieruchy dziejowe i wszyscy wiedzieli o jego istnieniu. Kłopot był tylko taki, że nie można było tych żubrów zobaczyć, gdyż przebywały na terenie rezerwatu w Jankowicach. Dwa lata temu otwarta została tam ścieżka dydaktyczna. W 2000 roku pojawiła się natomiast propozycja, by utworzyć zagrodę pokazową, jako uzupełnienie oferty turystycznej - wyjaśnia Skrobol. Jak dodaje, teraz będzie potrzebna jej promocja. - Stawiamy na czynne zwiedzanie. Zagroda to świetne miejsce na organizację szkolnych lekcji przyrody, biologii czy ekologii. Zastanawiamy się też jak zachęcić turystów do zwiedzania całej Pszczyny. Mógłby to być np. jeden bilet uprawniający do obejrzenia wszystkich tutejszych atrakcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!