Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tata z certyfikatem

Joanna Heler
W Zabrzu niektórzy ojcowie tańczyli ze swoimi córkami pierwszy raz w życiu
W Zabrzu niektórzy ojcowie tańczyli ze swoimi córkami pierwszy raz w życiu FOT. JOANNA HELER
Nie każdy mężczyzna może być supermanem, ale każdy może spróbować zostać supertatą - mówi Dariusz Cupiał, założyciel internetowego portalu tato.net

Jak zapewnia, to pierwszy taki projekt w naszej części Europy. Były przedsiębiorca od kilku lat uczy mężczyzn, jak funkcjonować w specyficznej firmie, jaką jest rodzina. Organizuje w całej Polsce warsztaty dla ojców i chce przywrócić należne im miejsce. Skupia się na różnych problemach, w tym tak ważnych, jak relacje ojców i córek oraz budzenie świadomego ojcostwa.

Niedawno ojcowie i ich córki przyjechali z całej Polski na kilkugodzinne warsztaty do Zabrza. Niektórzy z pewnym zażenowaniem przyznawali, że własne pociechy są im właściwie...obce, a podróżując na Śląsk, nie wiedzieli, o czym mają rozmawiać z nimi w czasie tej drogi. Nigdy wcześniej nie przebywali tyle godzin tylko z córkami! One zaś podczas zajęć miały problem, by opisać swych ojców, używając tylko pozytywnych określeń.

Mimo że chodzi o delikatną materię, warsztaty prowadzone przez specjalistów przypominają szkolenia dla biznesmenów. Są prezentacje multimedialne, praca w grupach lub pojedynczo oraz chwile relaksu dla rozluźnienia czasem napiętej atmosfery. W Zabrzu ojcowie tańczyli ze swoimi córkami do muzyki z filmu "Grek Zorba". Niektórzy pląsali z córką pierwszy raz w życiu.

- W Polsce mówi się o roli ojca, a nawet tworzy systemy pomocy dopiero wtedy, gdy jest bardzo źle; jeśli w rodzinie pojawia się np. problem alkoholizmu. Głośno jest też o ojcach, gdy upominają się o prawa do dzieci po rozwodzie. Nie mają zaś żadnego wsparcia w sytuacjach pośrednich. Jeśli nawet tata potrafi zajmować się małą córeczką, to potem, gdy jego mała dziewczynka powoli zamienia się w kobietę, zaczyna się gubić. Efekt to bolesna utrata kontaktów z dzieckiem po wejściu w wiek dojrzewania, wtedy, gdy są sobie najbardziej potrzebni. Często nadrobienie strat staje się niemożliwe. Bywa, że mężczyzna zaczyna czuć respekt i obawę przed swoją dorosłą już córką - mówi Michał Jurkiewicz z Duszpasterstwa Rodzin diecezji gliwickiej, który razem z Maciejem Petelą zorganizowali na Śląsku kilka szkoleń dla ojców.

Jednym z uczestników zabrzańskich warsztatów był Maciej Potrzesz i jego 14-letnia córka. Ojciec opowiadał, że ich kontakty rozluźniły się, gdy Miriam poszła do gimnazjum, choć - jak podkreśla - nigdy nie były złe.

- Wiem, że praca pochłania mnie nadmiernie i nie poświęcam córce tyle czasu, ile powinienem. Zdarzały się nam nieporozumienia i niedopowiedzenia. Po warsztatach ta bariera zniknęła. Okazało się, że teraz porozumiewamy się znacznie lepiej - mówi.

Pomysł, by skupić się na problemach ojcostwa, zrodził się w 2003 r. w lubelskiej Fundacji im. św. Cyryla i Metodego. - Zaczęliśmy się zastanawiać nad rolą współczesnych ojców, bo straszliwie zapracowani nie potrafią lub nie chcą odnaleźć się w niej. Czy powinni funkcjonować w rodzinie tylko jako żywiciele? - pyta pan Darek.

Przecież ich rola jest nie do przecenienia. To ojciec daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, dzięki niemu zdobywa ono poczucie własnej wartości i staje się stabilne emocjonalnie - uważa Dariusz Cupiał. Dla każdego współczesnego taty ma dobrą wiadomość: prawdziwego ojcostwa można się nauczyć. Ale może się zdarzyć i tak, jak powiedział jeden z uczestników zajęć: - Nie wiem, czy będę lepszym ojcem, ale mogę stać się lepszym dziadkiem.

Warsztaty lub wakacje z synem

Fundacja Tato.Net ma swoją siedzibę w Lublinie przy ul. ks. Wojciecha Danielskiego 10. Można się z nią kontaktować telefonicznie pod numerem 0-81-527-99-13 lub elektronicznie pod adresami e-mailowymi: [email protected] albo [email protected]

Zainteresowanych tematem informujemy, że Fundacja ma również swoich przedstawicieli na Śląsku. Jednym z nich jest Maciej Petela. Można z nim nawiązać kontakt pod numerem telefonu 694-467-166.
Podczas najbliższych wakacji Fundacja organizuje na przykład męskie wyprawy ojców i synów. Będą to między innymi spływy kajakowe po Bugu oraz po Dniestrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!