W Danii wydłubano DNA z zęba wikinga

Konrad Godlewski
DNA wikingów sprzed tysiąca lat udało się zdobyć duńskim naukowcom.

DNA wikingów sprzed tysiąca lat udało się zdobyć duńskim naukowcom. To pierwszy udany przypadek wydobycia czystych próbek ludzkiego materiału genetycznego, który tak długo przeleżał w ziemi. Przed archeologią otwierają się zupełnie nowe możliwości.

DNA wydobyto dzięki odkryciu cmentarzyska wikingów na duńskiej wyspie Fionia. Średniowieczni żeglarze Północy rzadko grzebali bowiem zmarłych w ziemi. Ich obyczaje nakazywały palenie zwłok na stosie układanym w łodzi, którą puszczano potem na pełne morze.

Na pogańskim cmentarzysku Galgedil uczeni z Uniwersytetu Kopenhaskiego wykopali z ziemi 10 szkieletów, które szczęśliwie nie doczekały tradycyjnego pochówku. Czyste próbki DNA pozyskano z zębów zmarłych.

Archeolodzy pracowali w superszczelnych kombinezonach. Zaraz po wydobyciu zęby wikingów odesłano do sterylnego laboratorium. Wszystko po to, by do materiału genetycznego nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Chociaż autorzy science fiction od lat snują wizje klonowania wymarłych zwierząt czy starożytnych postaci, naukowcy sceptycznie podchodzą do takich wizji. Głównym problemem jest bowiem właśnie czystość próbek. Wystarczy włos czy kropla potu, by skazić archaiczny materiał.

Duńskie odkrycie dowodzi, że pod względem genetycznym wikingowie sprzed tysiąca lat bardzo różnili się od współczesnych Skandynawów. Według uczonych nie ma w tym nic dziwnego, bo w czasie podbojów od Rosji aż po Francję i Włochy żeglarze mieszali swą krew z wieloma ludami Europy. To tłumaczy również, dlaczego materiał genetyczny wikingów z Galgedil jest zróżnicowany równie mocno jak DNA współczesnych ludzi.

Bezcenne DNA z zębów wikingów przysłuży się teraz nauce, bo pomoże m.in. prześledzić średniowieczne migracje, a także powstawanie chorób genetycznych. W artykule opisującym odkrycie badacze przekonują, że przed nauką otwierają się teraz całkiem nowe możliwości.

Skoro udało się uzyskać czyste DNA wikingów, nic nie stoi na przeszkodzie, by postarać się o podobne ślady po Rzymianach, Egipcjanach, a nawet Sumerach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl