Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama na inaugurację

Paweł Chwał
?Dajcie nam żyć? ? apelowali do władz miasta protestujący przeciw budowie drogi
?Dajcie nam żyć? ? apelowali do władz miasta protestujący przeciw budowie drogi FOT. ANDRZEJ PLĘs
Żelazna brama prowadząca na cmentarz żydowski w Tarnowie zostanie odnowiona. To replika oryginalnej bramy, która do 1991 roku stała w Tarnowie, przy wejściu na kirkut, a teraz jest eksponowana w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

W 1991 roku sprawa bramy na cmentarzu żydowskim była niezwykle głośna, wzbudzając wiele kontrowersji. Przedstawiciel Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie uzyskał zgodę ówcześnie urzędujących: ministra kultury i sztuki oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków na wykonanie kopii bramy wejściowej na kirkut, której oryginał miał być przewieziony do waszyngtońskiego muzeum. Propozycja ta spotkała się ze stanowczą odmową władz samorządowych Tarnowa oraz urzędującego jeszcze wówczas w mieście wojewody.

Dzięki pozwoleniu uzyskanemu od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, która rozpoczęła wtedy starania o odzyskanie cmentarza, brama została jednak ostatecznie zabrana do Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Lecha Wałęsę podczas jego oficjalnej wizyty państwowej. Jest eksponowana w waszyngtońskim Muzeum Holokaustu i stanowi drugi co do wielkości zabytek na tamtejszej ekspozycji. Jej miejsce w Tarnowie zajęła replika, lecz mimo upływu niemal dwudziestu lat sprawa "wywiezienia" zabytkowej bramy z Tarnowa wciąż budzi kontrowersje.

Teraz także wisząca już od 17 lat wierna kopia zabytku wymagała renowacji. Prace prowadzone
są w zakładzie kowalskim Adama Biedrońskiego, a finansowane z projektu dotowanego z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który realizuje Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, działający przy tarnowskim Muzeum Okręgowym.

Brama będzie oczyszczona, odtłuszczona, a następnie poddana cynkowaniu i malowaniu, dzięki czemu odzyska dawny kształt.

Najprawdopodobniej powróci na miejsce 19 czerwca - w dniu inauguracji tegorocznych Dni Pamięci Żydów Galicyjskich "Galicjaner Sztetl". Tego dnia o godzinie 14. na tarnowskim kirkucie odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym tragedię tarnowskich Żydów.

Tradycyjnie już będą też wspólne modły - katolickie i żydowskie - w lesie Buczyna, gdzie znajdują się masowe groby tarnowian żydowskiego pochodzenia, zamordowanych przez nazistów.

Nie zabraknie koncertów muzyki żydowskiej pod Bimą w Tarnowie, w Bobowej oraz - po raz pierwszy
-
w Ryglicach.

Patronem medialnym Dni Pamięci Żydów Tarnowskich jest "Polska - Gazeta Krakowska".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska