Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętojańskie Świętowanie w Gdańsku

Tomasz Rozwadowski
Koncertowe wersje oper wystawiane są na Świętojańskim Świętowaniu od lat
Koncertowe wersje oper wystawiane są na Świętojańskim Świętowaniu od lat Robert Kwiatek
Świętojańskie Świętowanie już od soboty. Czeka nas bogaty program muzyczny.

Festiwal Świętojańskie Świętowanie potrwa w tym roku od 21 do 27 czerwca. Co prawda operę "Salome" Richarda Straussa, która miała być wystawiona w wersji pełnospektaklowej, usłyszymy tylko we fragmentach na dwóch koncertach, ale program i tak zapowiada się atrakcyjnie, zwłaszcza dla melomanów.

Świętojańskie Świętowanie, organizowane po raz piąty, ma trzech zgodnie współpracujących ze sobą organizatorów - Nadbałtyckie Centrum Kultury, Państwową Operę Bałtycką i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej. Opera po raz pierwszy bierze udział w przygotowaniach pod nowym kierownictwem dyrektora Marka Weiss -Grzesińskiego i właśnie z nominacją wybitnego reżysera łączono wielkie festiwalowe nadzieje. Co prawda do wielkiego święta operowego z udziałem światowych gwiazd w tym roku nie dojdzie, ale w Gdańsku usłyszymy kilka wspaniałych głosów, w tym najgoręcej oczekiwaną rosyjską sopranistkę Mladę Khudoley.

- Khudoley należy do bardzo wąskiej grupy śpiewaczek na świecie, które potrafią interpretować partie sopranu w operach Wagnera i Straussa - mówi Marek Weiss-Grzesiński. - Takie nazwiska mają terminy zajęte na dwa lata naprzód. Zapraszając ją do Gdańska, wypełniamy umowę zawartą w związku z planowanym spektaklem. Rosjanka zaśpiewa arie z "Salome" i z oper Wagnera na koncertach w kościele św. Jana 24 i 26 czerwca. Pełne wykonanie "Salome" planujemy w przyszłości. Czuję się odpowiedzialny za tę poważną zmianę w programie, ale spektakl miał kosztować 869 tysięcy złotych, a koncerty zamkną się w kwocie 130 tysięcy złotych. Wobec wycofania się sponsorów nie mogłem pozwolić na robienie długów. Zawsze powtarzam, że opera to bardzo droga dziedzina sztuki i nie można jej robić na kredyt.

W obu koncertach, oprócz Rosjanki, zaśpiewa polski baryton Mikołaj Zalasiński, a Orkiestrę Państwowej Opery Bałtyckiej poprowadzi Jose Maria Florencio. Miłośnicy opery powinni także ostrzyć sobie apetyt na "Wieczór włoski" 27 czerwca. Orkiestrę Kameralną Hanseatica poprowadzi w nim Denis Salvini, a zaśpiewają sopranistka Alessandra Rezza, mezzosopranistka Sarah Maria Punga i baryton Alberto Gazzale (jego przyjazd do Gdańska nie jest jednak do końca pewny).

Na tradycyjnym Koncercie Świętojańskim, rozpoczynającym festiwal, prezentowali się dotychczas wykonawcy polscy. Tym razem jednak wystąpi niemiecki zespół Donna Regina. Powstała na początku poprzedniej dekady formacja, z wokalistką Reginą Janssen, jest znana w Polsce ze znakomitych koncertów, ale jeszcze nigdy nie występowała nad Bałtykiem. Zespół, zaliczany do avant popu, gra muzykę eteryczną i melodyjną, doskonale pasującą do wnętrza kościoła św. Jana. Tego samego wieczoru, o godz. 22.00, w najbliższą sobotę w kościele zostanie odsłonięta specjalnie wykonana instalacja w formie witrażu, wykonana przez studentkę I roku ASP w Warszawie Olgę Micińską. Czarno--biały witraż będzie można oglądać za dnia z wnętrza świątyni, a po zmroku, odpowiednio podświetlony, na zewnątrz budynku.

W niedzielę, po odpustowej mszy św. o godz. 12 usłyszymy prawykonanie "Mszy o św. Janie" Marcina Borowicza, a podczas Jarmarku Świętojańskiego od godz. 13.30 na boisku SP nr 50 będzie można zobaczyć i usłyszeć zespoły folklorystyczne.

Świętojańskie Świętowanie, 21-27 czerwca, kościół św. Jana , Gdańsk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki