Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorskie kąpieliska - ocena przedostatnia

Kazimierz Netka
Niepewne kąpieliska śródlądowe
Niepewne kąpieliska śródlądowe Polska Dziennik Bałtycki
Od Ustki po Piaski na Mierzei Wiślanej już powstają morskie kąpieliska. Białe flagi załopoczą nad kilkudziesięcioma strzeżonymi odcinkami plaż.

Na wodach śródlądowych pomorski wojewódzki inspektor sanitarny zezwala na organizowanie kąpielisk w ponad 150 miejscach - nad rzekami, kanałami i jeziorami. Są też ograniczenia w urządzaniu kąpielisk, a nawet zdecydowane zakazy.

Na pewno nie powstanie kąpielisko w rejonie ujęcia rzeki Kaczej w Gdyni - dowiadujemy się od Anny Obuchowskiej, rzecznika prasowego Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Powtórne badania próbek potwierdziły, że woda zawiera zbyt wiele bakterii i nie powinniśmy tam wchodzić do morza. Ponadto sanepid zakazuje organizowania kąpielsk przy ujściach rzek, potoków i kanałów do Bałtyku, po 50 m w okolicach mola w Brzeźnie i przy przystaniach rybackich. Nie będzie kąpielska także w pobliżu mola w Sopocie, ale o sytuacji w tym kurorcie decyduje administracja miasta.

Na wodach śródlądowych sprawdzano stan wód w miejscach (blisko dwieście), w których tradycyjnie ludzie zażywają kąpieli. Akwenów niepewnych jest kilka i tam powtórnie pobrano próbki. Ich badanie potrwa około dwóch tygodni. Wyniki poznamy najpóźniej na początku lipca. Wtedy powiatowi inspektorzy sanitarni podejmą ostateczne decyzje dotyczące przydatności wody do kąpieli.

Teraz zastrzeżenia budzi stan sanitarny kąpielisk w sześciu akwenach. Chodzi o kąpielisko w Raduni w Pruszczu Gdańskim, niezbyt czyste jest też jezioro Sowica w miejscowości Stańkowo w powiecie kwidzyńskim, a także pobliskie jezioro Orkusz, w miejscowości o tej samej nazwie. Jezioro Dzierzgońskie powtórnie badane jest w miejscowościach Julianowo i Rodowo Małe. Na ostateczną decyzję musimy poczekać również w przypadku stanu sanitarnego rzeki Linawy w miejscowości Mirówko przy szosie E-77, w powiecie Nowy Dwór Gd.

Więcej informacji o stanie kąpielisk można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku: www.wsse.gda.pl
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przypomina, że nie należy się kąpać podczas zakwitów sinic, gdyż może to spowodować zagrożenie dla zdrowia. Sinice pojawiają się w gorące, słoneczne i bezwietrzne dni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki