Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firma sama sobie wykształci pracowników

Aleksandra Tyczyńska
Osoby, które uczyć się będą w ?akademii Haeringa? mogą liczyć później na pracę w firmie
Osoby, które uczyć się będą w ?akademii Haeringa? mogą liczyć później na pracę w firmie fot. Dariusz Śmigielski
Haering produkuje, ale będzie też uczył. Adepci nowej szkoły mogą liczyć na pracę Piotrków Tryb.

Akademia Haeringa, która funkcjonuje w niemieckim Bubsheim, wykorzystuje popularny w krajach zachodnioeuropejskich system kształcenia dualnego, trochę przypominający polskie przyzakładowe szkoły zawodowe, które funkcjonowały przed la-ty. Akademia w Piotrkowie miała działać na tych samych zasadach, a bazą miał być największy i najnowocześniejszy zakład produkcyjny w mieście - właśnie Haering.

Jeszcze na początku tego roku do współpracy zaprosił samorząd Piotrkowa. Miasto miałoby dać siedzibę zawodowej szkole ponadgimnazjalnej, a firma wyposażenie w nowoczesne warsztaty. Szkoła miała się dostosować do rodzimego systemu, ale pozostawać w ścisłej współpracy z firmą. Samorząd miasta miał jednak zbyt wiele wątpliwości, Haering nawiązał więc współpracę z Publiczną Policealną Szkołą Nowoczesnych Technologii dla Dorosłych w Łodzi, która właśnie w Piotrkowie uruchomiła swoją filię.

- Mówimy o naszej szkole prawie od trzech lat, zdecydowaliśmy, że dość gadania, a czas działać - wyjaśnia powody tej decyzji Jacek Gałek, dyrektor piotrkowskiego zakładu Haeringa.

Patronem wspólnego przedsięwzięcia został Urząd Marszałkowski, PPSNT daje siedzibę do zajęć teoretycznych, a Haering warsztaty, gdzie odbywać się będą zajęcia praktyczne. Przyjęci uczniowie teorii uczyć się będą w Łodzi, będą mieli zapewniony transport, a praktyki na udostępnionych przez Haeringa maszynach w warsztatach firmowych w Piotrkowie. Nauka w cyklu dwuletnim jest bezpłatna. Nabór właśnie ruszył.

- Uruchamiamy kierunki technik mechatronik i technik mechanik ze specjalizacją obróbka skrawaniem CMC - mówi Sławomir Fater, dyrektor szkoły. - Zgłaszać się mogą osoby po szkole średniej, nie muszą mieć matury.

Szkoła, która ruszy w Piotrkowie już po tych wakacjach stanowi początek realizacji wcześniejszych planów Haeringa.

- Mamy nadzieję, że w przyszłym roku na naszym gruncie stanie wspaniały, nowoczesny budynek, wyposażony w ultranowoczesne technologie - dodaje Gałek. - Nauka tu będzie wspierana naszą myślą technologiczną.

W planach Haeringa jest, by od września 2009 r. przyjmowani byli także absolwenci gimnazjów. Nawet jednak i ci, którzy już teraz rozpoczną naukę, mogą liczyć na pracę i dokształcanie językowe.

Zakład precyzyjnych elementów Haering pojawił się w Piotrkowie w 2002 r. Dziś, po rozbudowaniu hal produkcyjnych, zatrudnia ponad 630 pracowników. Wytwarza precyzyjne metalowe elementy układów wtryskowych silników benzynowych i wysokoprężnych oraz podzespoły do skrzyń biegów i układów hamulcowych. Odbiorcami są m.in. Mercedes Benz, BMW, Volvo, Audi i Volkswagen.

Haering od lat współpracuje w Piotrkowie z Zespołem Szkół Ponad-gimnazjalnych nr 1, skąd rekrutuje wielu pracowników. Uczniowie odbywają w Haeringu praktyki, a firma zapewnia, że wraz z uruchomieniem nowej szkoły nie zerwie tej współpracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki