- lista odcinków

USA

Sezon 2

  • Sankt Petersburg należy do najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miast na świecie. Jego historia sięga 1703 roku. Miasto od początku istnienia było rosyjskim "oknem na świat", zachowując tę funkcję do dziś. Sieć kanałów i stojących przy nich pałaców przywodzi na myśl Wenecję. Najpiękniejszą budowlą jest Pałac Zimowy, będący dawną siedzibą carów Rosji. W pobliżu znajdują się galerie Ermitażu, zawierające kolekcję dzieł sztuki z całego świata.

  • Angkor Wat to największa i najbardziej znana świątynia buddyjska w kompleksie Angkor, który położony jest w prowincji Siem Reap w Kambodży. Wraz upadkiem Khmerów w XIV wieku ośrodek został opuszczony. Na wieść o bogactwie Angkor Wat, Kublai Kahn wysłał delegata, aby ten sprawdził ogrom skarbu. Zhou Dagun przybył tutaj z Chin i opisał szczegółowo tę cywilizację. W 1858 r. Henri Mouhot natknął się na Angkor i dokonał tu niezwykłych odkryć. Obecnie Angkor Wat popada w ruinę. Naukowcy i miejscowi działacze walczą o przyszłość świątyni.

  • Świątynia Borobudur na środkowej Jawie czekała na odkrycie aż do 1814 roku. Dokonała tego ekspedycja angielskiego gubernatora Jawy, sir Thomasa S. Raffelsa. Długo nie było wiadomo, czym jest ogromna piramida złożona z tysięcy płaskorzeźb i posągów. Okazała się największą na świecie i jedyną w swoim rodzaju buddyjską stupą. W 1968 roku objęto ją ochroną pod auspicjami UNESCO. Świątynię rozebrano i po wykonaniu prac konserwatorskich ponownie złożono. Wymagało to ośmiu lat pracy i ogromnych nakładów.

  • Kapadocja, kraina w tureckiej Anatolii, jest znana przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych, tworzących księżycowy krajobraz oraz z domów i kościołów wykutych w skałach.

  • Autorzy ukazują, w jaki sposób ludzie dbają o najstarsze, najpiękniejsze i najważniejsze budowle w historii cywilizacji, a także jak opiekują się obiektami z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości. Ponadto sprawdzają, jakie zagrożenia czyhają na zabytkowe budowle i cuda natury.

  • Kioto przez ponad tysiąc lat było stolicą Japonii i główną siedzibą kolejnych cesarzy. Współcześnie w mieście i jego okolicach znajduje się siedemnaście miejsc i obiektów z Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. Metropolia jest także miejscem narodzin słynnych tradycji, jak choćby parzenia herbaty i kabuki.

  • W 2011 roku fundacja New7Wonders ogłosiła listę siedmiu nowych cudów świata natury. Na jej czele znalazła się Amazonia. Ten ogromny obszar dorzecza rzeki Amazonka i jej licznych dopływów zajmuje około siedem milionów kilometrów kwadratowych, z czego większość terenu porośnięta jest lasem deszczowym. W programie spotkanie z ekspertami od zmian klimatycznych, którzy prowadzą badania w samym sercu Amazonii.

Nowsze Starsze

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Access 360° w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×