Algierska wiwisekcja

Algérie 1988-2000: Autopsie d'une tragédie, Francja 2003

Trwająca 1o lat wojna domowa w Algierii pochłonęła 100 tys. istnień. Dopiero klęska zbuntowanych islamskich fundamentalistów położyła kres rozlewowi krwi i zamknęła burzliwy rozdział w historii kraju.

  • Gatunek: Serial dokumentalny
  • Reżyseria: Malik Aït-Aoudia, Séverine Labat

Algierska wiwisekcja w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Malik Aït-Aoudia Reżyseria
  • Séverine Labat Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Algieria odzyskała niepodległość pół wieku temu, ale przez ten czas nie mogła cieszyć się spokojem. Największy kryzys nastąpił w połowie lat 80. XX w. Wraz ze spadkiem cen gazu i ropy naftowej pojawiło się widmo bankructwa. Pogłębiająca się bieda pchnęła rzesze obywateli w stronę religijnego fundamentalizmu. Rozpacz ludzi skrzętnie wykorzystali ortodoksyjni islamiści, głoszący radykalny powrót do Koranu. Wojna, którą wzniecili na początku kolejnej dekady, zamieniła Algierię w piekło.

W ciągu dziesięciu lat wojna domowa w Algierii pochłonęła życie stu tysięcy ludzi, a całe wioski zostały starte z powierzchni ziemi. Dopiero klęska zbuntowanych islamskich fundamentalistów położyła kres rozlewowi krwi i zamknęła burzliwy rozdział w historii kraju. Algieria odzyskała niepodległość równe półwiecze temu, ale praktycznie nigdy przez ten czas nie mogła cieszyć się spokojem. Prawdziwy kryzys nastąpił w połowie lat 80. Ze spadkiem cen jedynych bogactw naturalnych - gazu i ropy naftowej, północnoafrykańskiemu państwu zajrzało w oczy bankructwo. Pogłębiająca się bieda pchnęła zaś rzesze obywateli w stronę religijnego fundamentalizmu. Rozpacz szarych ludzi skrzętnie wykorzystali ortodoksyjni „brodacze”, głoszący radykalny powrót do Koranu. Wojna, którą wzniecili na początku kolejnej dekady, zamieniła całe regiony Algierii w piekło. Trzyodcinkowa seria „Algierska wiwisekcja” opowiada o dramatycznej historii najnowszej kraju, którego przypadek ukazuje prawdziwe oblicze fundamentalistycznego terroryzmu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×