Biomimikra

Biomimikry - Natürlich genial, Niemcy 2011

Biomimikra to nowa gałąź nauki, zajmująca się wdrażaniem do technologii rozwiązań podpowiadanych przez naturę. Znajduje zastosowanie m.in. w lokomocji i budownictwie.

  • Gatunek: Serial dokumentalny
  • Reżyseria: André Rehse

Biomimikra w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • André Rehse Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Biomimikra to nowa gałąź nauki, zajmująca się wdrażaniem do technologii rozwiązań podpowiadanych przez naturę. Przyroda jest idealnym konstruktorem, gdyż wykorzystując minimum energii i środków wytwarza maksymalnie wydajne produkty. Ludzkość może się od niej wiele nauczyć. Seria przybliża dynamicznie rozwijającą się dyscyplinę nauki, której zadaniem jest badanie naturalnych mechanizmów produkcji i adaptowanie ich w świecie ludzi. Znajduje zastosowanie m.in. w lokomocji i budownictwie. Do niej zdaniem naukowców należy przyszłość technologii.

Przyroda jest idealnym konstruktorem, gdyż wykorzystując minimum energii i środków wytwarza maksymalnie wydajne produkty. Ludzkość może się od niej wiele nauczyć - przekonują naukowcy i inżynierowie. Coraz więcej z nich z entuzjazmem wypowiada się o biomimikrze, nowej dyscyplinie zajmującej się wdrażaniem do technologii rozwiązań podpowiadanych przez naturę. Człowiek musi dziś sprostać szeregowi nowych wyzwań. Zmiany klimatyczne, wyczerpujące się źródła energii, zanieczyszczenie wód i gruntów, niepohamowana konsumpcja - wszystko to sprawia, że znajdujemy się w obliczu gigantycznego kryzysu. Jak jednak przekonują eksperci, sytuacji tej można zaradzić. Wystarczy szukać stosownych rozwiązań w przyrodzie. W ciągu blisko czterech miliardów lat ewolucji życie na Ziemi wykształciło miliony gatunków zwierząt i roślin. Wciąż rozwijając się i dostosowując do warunków bytowania, zdołały one wypracować najbardziej ekonomiczne, efektywne i funkcjonalne mechanizmy, nie wytwarzając przy tym żadnych odpadów, których nie byłyby w stanie ponownie wykorzystać. W przyrodzie działa swoisty samonapędzający i samowystarczalny system, funkcjonujący zgodnie z zasadą „minimum energii - maksimum wydajności”. Czteroodcinkowa seria „Biomimikra” przybliża dynamicznie rozwijającą się dyscyplinę nauki, której zadaniem jest badanie naturalnych mechanizmów produkcji i adaptowanie ich w świecie ludzi. Stawiająca na innowacje i funkcjonalność biomimikra już teraz znajduje zastosowanie m.in. w lokomocji i budownictwie. Do niej zdaniem naukowców należy przyszłość naszej technologii. Jednym z czołowych propagatorów biomimikry jest Janine Benyus. Podróżując po świecie informuje projektantów, inżynierów i architektów o wyjątkowych rozwiązaniach sugerowanych przez naturę. Benyus jest także główną bohaterką tej serii, w której wystąpili ponadto ojciec niemieckiej bioniki Ingo Rechenberg, prezes spółki EvoLogics Rudolf Bannasch, jedyna wykładowczyni biomimikry jako przedmiotu akademickiego Antonia Kesel oraz założycielka specjalnego wydziału materiałoznawstwa na Harvardzie Joanna Aizenberg. Każda z tych osób ma do przekazania ważny komunikat: w obliczu kryzysu musimy na nowo przemyśleć nasze postrzeganie świata i zacząć zmieniać życie. Środkiem do tego ma być właśnie biomimikra.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×