Clinton

Clinton, USA 2012

Opowieść o życiu i karierze politycznej Billa Clintona. Od trudnego dzieciństwa w Arkansas i czasy studenckie, poprzez stanowe gubernatorstwo i niełatwe zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 1992 r.

  • Gatunek: Serial dokumentalny
  • Reżyseria: Barak Goodman

Clinton w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Barak Goodman Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

19 stycznia 1999 r. Bill Clinton wygłosił swoje siódme orędzie noworoczne w wypełnionym kongresmenami i senatorami Kapitolu. Do zakomunikowania krajowi miał jedynie dobre wiadomości. Chwalił się najdłuższym w historii okresem prosperity, stworzeniem osiemnastu milionów miejsc pracy, wzrostem zamożności amerykańskich rodzin. Pozornie triumfujący Clinton był jednak bliski utraty urzędu. Jeszcze tego samego dnia rozegrała się kolejna odsłona impeaczmentu prezydenta uwikłanego w gorszący opinię publiczną romans ze stażystką Monicą Lewinsky.

William Jefferson Clinton jest niewinny zarzucanych mu czynów. Nie popełnił krzywoprzysięstwa, nie utrudnił działań sądu. Nie powinien być usunięty z urzędu” - przekonywał obrońca 42. prezydenta USA. Bill Clinton znajdował się o krok od upadku w momencie, gdy powinien był świętować swój największy triumf. 19 stycznia 1999 roku Bill Clinton wygłosił swoje siódme orędzie noworoczne w wypełnionym kongresmenami i senatorami Kapitolu. Do zakomunikowania krajowi miał jedynie dobre wiadomości. Chwalił się najdłuższym w historii okresem prosperity, stworzeniem osiemnastu milionów miejsc pracy, wzrostem zamożności amerykańskich rodzin. Pozornie triumfujący Clinton był jednak bliski utraty urzędu. Jeszcze tego samego dnia rozegrała się bowiem kolejna odsłona impeaczmentu prezydenta uwikłanego w gorszący opinię publiczną romans ze stażystką Monicą Lewinsky. „Clinton miał zawsze dwie strony” - przekonuje dziś jeden z jego doradców. „Z jednej strony przejawiał imponujący intelekt i niemal nieograniczone talenty polityczne. Z drugiej towarzyszyło mu irytujące przeczucie, że kiedyś się potknie i będzie zmuszony do walki o przeżycie”. Być może właśnie ten pełen sprzeczności charakter sprawił, że w oczach wielu Amerykanów ich przywódca był zwykłym człowiekiem - omylnym i przez to zasługującym na wyrozumiałość. Prezydentura Clintona obejmuje okres kluczowy dla dziejów nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale i całego świata. To czas pomiędzy upadkiem muru berlińskiego a zamachem z 11 września, czas kształtowania przyszłości, politycznej walki, wzrostu zagrożenia międzynarodowym terroryzmem i budowy nowej pozycji USA w geopolitycznym krajobrazie pozostawionym po zimnej wojnie. Czteroodcinkowa seria dokumentalna „Clinton” to opowieść o życiu i karierze politycznej Billa Clintona. Od trudnego dzieciństwa w Arkansas i czasy studenckie, poprzez stanowe gubernatorstwo i niełatwe zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 1992 roku, na głośnym seks-skandalu i jego reperkusjach kończąc. To historia jednego z najskuteczniejszych i najbardziej odpornego na wstrząsy polityków naszych czasów, a także świadectwo jego politycznego i uczuciowego związku z Hillary Clinton, obecną sekretarz stanu w administracji Baracka Obamy.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×