- streszczenia odcinków

USA 2018

Sezon 1

 • W latach 90. XX w. pokolenie X w końcu wkracza w dorosłość, boryka się jednak z kryzysem tożsamości. Dla jednych kwintesencją dekady są kawa i serial "Przyjaciele", w którym znajomi stają się nową rodziną, a Nowy Jork jawi się jako idylliczne, wolne od konfliktów i przestępczości miasto. Inni w poszukiwaniu radykalizmu i autentyczności angażują się w scenę grunge'ową, której ikoną staje się autodestrukcyjny Kurt Cobain. Tymczasem rosnąca sława Steve'a Jobsa zwiastuje nadejście nowej epoki.

 • Po zakończeniu zimnej wojny amerykańscy zwolennicy teorii spiskowych zaczęli szukać wrogów wewnętrznych, zarzucając władzom różne nadużycia.

 • W latach 90. XX w. wśród Amerykanów rośnie apetyt na skandale. Radio, telewizja i prasa brukowa podsycają tę obsesję, dostarczając kolejnych sensacji.

 • W latach 90. XX w. w mainstreamie pojawiają się poglądy i postawy, które wcześniej były kontrowersyjne. Trwa walka o równouprawnienie gejów i lesbijek.

 • Narodziny Internetu zwiastują przełom. Nawet słynni wizjonerzy jak Bill Gates nie spodziewali się, że nowy wynalazek będzie miał aż tak doniosłe znaczenie technologiczne i obyczajowe. Świat zostaje opleciony gęstszą niż kiedykolwiek wcześniej pajęczyną powiązań. Upublicznienie erotycznych nagrań Pameli Anderson i Tommy'ego Lee pokazuje nowe, nieoczekiwane zastosowanie WWW. Euforia inwestorów nakręca na giełdzie bańkę internetową.

 • Autorzy prezentują kluczowe wydarzenia i najważniejsze chwile z czasów, kiedy wszystko stało się duże - od poduszek wszywanych w ramiona żakietów i marynarek po stany kont. Wielka pasja prowadziła do ogromnych zysków, a konsumenci oszołomieni eksplozją luksusowych marek i niemal nieograniczonych kredytów szastali pieniędzmi, jakby jutro miało nigdy nie nadejść.

 • W latach 90. XX w. w telewizji zaczęła się zacierać granica między rzeczywistością a fantazją. Twórcy programów doszli do wniosku, że najlepsze scenariusze pisze życie, a serwisy informacyjne stały się źródłem rozrywki. Emocje sięgnęły zenitu, gdy sprawa pobicia przez policję Afroamerykanina Rodneya Kinga spowodowała wybuch zamieszek w Los Angeles. Telewidzowie z zapartym tchem śledzili też proces O.J. Simpsona, celebryty oskarżonego o zamordowanie żony.

 • Epidemia AIDS zmusza Amerykanów do szczerych rozmów o seksie. Coraz mniej jest tematów tabu, a pornografia przenika do głównego nurtu kultury. Jednocześnie chrześcijanie popularyzują ruch True Love Waits, zachęcający do zachowania abstynencji seksualnej. Wychodzi na jaw największy seksskandal dekady z prezydentem Clintonem w roli głównej. Medialne relacje zaostrzają apetyt Amerykanów na seks oraz zmieniają postrzeganie przez nich prezydenta kraju.

 • Za sprawą postępu technologicznego w latach 90. ubiegłego wieku granice między fantazją a rzeczywistością zaczynają coraz bardziej się zacierać.

 • Nadchodzą zmiany. W latach 90. XX w. pokolenie wyżu demograficznego rewolucjonizuje każdą dziedzinę życia: politykę, popkulturę, postrzeganie starości.

 • NRD marzą nie tylko o dżinsach i kolorowej telewizji, ale przede wszystkim o wolności. Nie można już zatrzymać zmian - Mur Berliński upada.

 • Walkman, PC i kostka Rubika. W tym wydaniu autorzy przyglądają się gadżetom, które zrewolucjonizowały przemysł rozrywkowy i połączyły świat.

 • "Chciwość jest dobra" powtarzają yuppies z Wall Street, którzy za kilka tysięcy dolarów kupują pierwsze telefony komórkowe, ważące kilogram. W międzyczasie popularny w Los Angeles glam metal przenosi muzykę i modę w nowe rejony kiczu. W rolach głównych: przerysowana estetyka, niespotykany wcześniej blask i wspominane dziś z nostalgią tapiry na głowie.

 • Niełatwo być kobietą w Ameryce lat 80. XX w. Miliony zamkniętych w domach lub zastraszanych przez szefów kobiet znajduje inspirację i nieprawdopodobne wsparcie w gwiazdach sceny i ekranu. Ikony popkultury, takie jak Madonna, Jane Fonda czy Joan Collins, zachęcają do przełamywania tradycyjnego podziału ról. Pod koniec dekady zmiany społeczne są widoczne gołym okiem.

 • Ameryka wkracza w erę konsumpcji oraz szaleństwa życia na kredyt. Specjaliści od reklam walczą o klientów i medialny rozgłos.

 • W latach 80. XX w. popularność zyskują niszowe stacje telewizyjne, takie jak MTV i pierwszy kanał informacyjny, dostarczający newsy 24 godziny na dobę.

 • Pokolenie młodych buntowników lat 80. XX w. wypowiada wojnę konserwatywnej Ameryce. Z kulturowego zderzenia stulecia rodzą się hip-hop i graffiti.

 • Lata 80 XX w..to powrót do wartości rodzinnych. Jednakże dzięki serialowi "Simpsonowie" Amerykanie zaczęli swobodniej wyrażać siebie.

 • Lata 80.XX w. sprzyjają tym, którzy chcą przekłuć pasję w biznesowy sukces. Filmy z ćwiczeniami Jane Fondy zmieniają styl życia milionów Amerykanów.

 • W latach 80. XX w. wieje wiatr zmian. Olimpijskie złoto w hokeju na lodzie zdobywają amatorzy, a do Białego Domu wprowadza się aktor - Ronald Reagan.

Nowsze Starsze

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Dekady: kulturowa rewolucja w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×