Dzieci królowej Wiktorii

Queen Victoria's children, Wielka Brytania 2013

Historia dziewięciorga dzieci królowej Wiktorii, których życie splotło się z najważniejszymi wydarzeniami w Europie w XIX I XX w. Królowa Wiktoria była najdłużej rządzącym monarchą Wielkiej Brytanii.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Dzieci królowej Wiktorii w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia dziewięciorga dzieci brytyjskiej królowej Wiktorii, których życie splotło się z najważniejszymi wydarzeniami w Europie w XIX I XX wieku. Królowa Wiktoria była najdłużej rządzącym monarchą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiadła w 1837, w wieku 18 lat. Jej panowanie w 1901 roku zakończyła śmierć. Pierwszy odcinek koncentruje się na relacji pomiędzy królową a księciem małżonkiem. Wiktoria poznała Alberta, księcia niemieckiego w 1835 roku. Pięć lat później para wzięła ślub. Para doczekała się dziewięciorga dzieci.

Historia dziewięciorga dzieci brytyjskiej królowej Wiktorii, których życie splotło się z najważniejszymi wydarzeniami w Europie w XIX I XX wieku. Królowa Wiktoria była najdłużej rządzącym monarchą Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Na tronie zasiadła w 1837, w wieku 18 lat. Jej panowanie w 1901 roku zakończyła śmierć. Pierwszy odcinek serii koncentruje się na relacji pomiędzy królową a księciem małżonkiem. Wiktoria poznała Alberta, księcia niemieckiego w 1835 roku. Pięć lat później para wzięła ślub. Z inicjatywą małżeństwa wyszła królowa. Do śmierci Alberta w grudniu 1861 roku para żyła szczęśliwie, doczekała się dziewięciorga dzieci. Ich związek był namiętny, a ich życie za zamkniętymi drzwiami pałacu przypominało czasem pełne emocji pole bitwy. Książe małżonek był głównym doradcą politycznym królowej. Wspólnie wychowywali dzieci i rządzili Wielką Brytanią, kierując się tradycyjnymi wartościami. Druga część serii opowiada o skomplikowanych i burzliwych relacjach Wiktorii z pięcioma córkami: Wiktorią, Alicją, Heleną, Ludwiką i Beatrycze. Księżniczki często były straszone przez matkę aranżowanymi małżeństwami, jednak nie poddawały się jej dyktaturze i starały się usamodzielnić. Córki Wiktorii były dobrze wykształcone, a także miały swoje pasje i zainteresowania. Ostatni, trzeci epizod poświęcony jest synom Wiktorii i Alberta: Edwardowi VII (który został królem Wielkiej Brytanii), Alfredowi, Arturowi i Leopoldowi. Relacje królowej z synami skomplikowały się po śmierci księcia małżonka. Wiktoria po części obwiniała o nią swojego najstarszego syna Edwarda, zwanego Bertiem. Mimo surowych metod wychowawczych Edward w niczym nie przypominał spokojnego i wyważonego ojca. Młodzieńcze lata Bertiego naznaczone były rozrywkami i licznymi romansami. Przysparzał on rodzicom wielu zmartwień, co zdaniem Wiktorii odbiło się na zdrowiu Alfreda. Najbardziej związany z matką był najmłodszy z braci, Leopold, który od małego był bardzo chorowity. Był jedynym dzieckiem, od którego Wiktoria nie wymagała korzystnego dla monarchii ożenku. W sumie królowa i książę małżonek mieli czterdzieścioro dwoje wnucząt. Krew brytyjskiej korony płynie w żyłach wielu współczesnych europejskich monarchów, między innymi króla Norwegii Haralda V, Karola XVI Gustawa - króla Szwecji, królowej Danii Małgorzaty II i Jana Karola I - króla Hiszpanii. Seria dokumentalna została wzbogacona licznymi materiałami archiwalnymi, w tym listami, pamiętnikami, dziennikami i zdjęciami Wiktorii, Alberta i ich dzieci.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×