Dziedzice faraonów

Egypt Revealed, USA 2008

Film przedstawia Egipt takim, jakim widzą go mieszkańcy - archeolog Mansour Boraik, wyemancypowana Yasmine Shihaty, tradycyjna muzułmanka Khadigi Neni i 17-letni Ali.

  • Gatunek: Serial dokumentalny
  • Reżyseria: Michael Lynch

Dziedzice faraonów w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Michael Lynch Reżyseria
  • Chris Openshaw Zdjęcia
  • Joel Douek Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia Egipt takim, jakim widzą go mieszkańcy - archeolog Mansour Boraik, wyemancypowana Yasmine Shihaty, tradycyjna muzułmanka Khadigi Neni i 17-letni Ali, który miał siedem lat, gdy z małej wioski na południu Egiptu został wysłany przez rodziców do Kairu. Od tamtej pory chłopiec jest głównym żywicielem rodziny. Pracuje po 15 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. Gdy rozpoczyna się ramadan, Ali pości, podobnie jak 90 procent jego rodaków. Dla muzułmanów to najświętszy miesiąc w roku.

Mieszkańcy Egiptu są dziedzicami faraonów, władców, którzy budowali z myślą o wieczności. Ich dzieła przetrwały tysiąclecia. Ich dziedzictwo wciąż żyje w sercach Egipcjan. Wykuwało się w skwarze pustyni, dojrzewało na żyznych brzegach Nilu. Historia Egiptu i Egipcjan kształtowała się przez pięć tysięcy lat. Tak zrodził się naród, którego największe cnoty to honor, dyscyplina, radość, nadzieja i otwartość. Film przedstawia Egipt oczami jego mieszkańców: archeologa Mansoura Boraika, wyemancypowanej Yasmine Shihaty, tradycyjnej muzułmanki Khadigi Neni i 17 - letniego Alego, który przybył do Kairu w poszukiwaniu szczęścia. Ali miał siedem lat, gdy z małej wioski na południu Egiptu został wysłany przez rodziców do Kairu. Od tamtej pory jest głównym żywicielem rodziny. Jego najbliżsi potrzebują pieniędzy. Gdyby nie on, musieliby się zapożyczać. Chłopak pracuje po 15 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. Teraz zaczął się dla niego najgorętszy okres; jest ramadan. Ali pości, podobnie jak 90 procent jego rodaków. Dla muzułmanów ramadan to najświętszy miesiąc w roku. Poszczą wtedy co dzień od wschodu do zachodu słońca. Nie mogą wypić nawet łyka wody. Mimo to muszą znaleźć czas i energię na pracę oraz modlitwę. Dopiero po odprawieniu wieczornych modlitw spożywają ucztę nazywaną iftar. Egipcjanie nazywają swój kraj matką świata. I chyba tak jest, skoro historia tego kraku kształtowała się przez pięć tysięcy lat. Film został zrealizowany w standardzie HD. Jego walorem są fantastyczne zdjęcia, niepowtarzalne ujęcia i efekty specjalne.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×