Dzika Australia

Wild Australasia, Wielka Brytania 2003

Pustynia australijska pełna jest jadowitych węży, spośród których szczególną grozę, także miejscowej ludności, budzi najbardziej zabójczy z nich tajpan.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Dzika Australia w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Neil Nightingale Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Wśród gałęzi eukaliptusów zobaczyć można w Australii przedstawicieli słynnych torbaczy - koali. Odżywiające się trudnymi do strawienia liśćmi eukaliptusowymi sympatyczne zwierzęta spędzają wiele czasu w stanie drzemki. Ale to, co wygląda na beztroski sen, jest w istocie ciężką pracą nad przetrawieniem kłopotliwego pokarmu. Pustynia australijska pełna jest zabójczych węży, spośród których szczególną grozę, także miejscowej ludności, budzi najbardziej zabójczy z nich tajpan. W pustynnych warunkach znakomicie radzą sobie również jaszczurki.

Współczesna, wielkomiejska Australia wygląda znajomo, tak jak setki metropolii na świecie, ale już krok poza obrębem miast można się poczuć jak na innej planecie, gdyż Australia jest najdziwniejszym kontynentem na Ziemi. Tamtejsza przyroda jest tak osobliwa, że niegdyś ludzie, którzy ujrzeli tę krainę po raz pierwszy, myśleli, że mają do czynienia z mistyfikacją albo zgoła z dziełem diabła. Jest to bowiem kraina paradoksów i skrajności. Serce kontynentu zajmuje spalona słońcem pustynia, ale wznoszą się tam również góry o postrzępionych szczytach, pokryte zimą warstwą śniegu. W Australii żyje więcej gatunków zwierząt niż w Europie i Ameryce Północnej razem. Niemal wszystkie są unikatowe - nie występują nigdzie indziej na świecie. Do najbardziej osobliwych stworzeń należą diabły tasmańskie - żyjący na antypodach padlinożercy z rodziny torbaczy, odpowiedniki afrykańskich hien. Zażarcie walczą ze współbraćmi o każdy kawałek pożywienia. Mają to zresztą we krwi: samica diabła tasmańskiego wydaje na świat około dwudziestu młodych w stadium embrionalnym. Aby przeżyć, maluchy muszą konkurować o dostęp do sześciu matczynych sutków. Zwykle torbę opuszczają trzy lub cztery młode, których duch rywalizacji nie opuści już do końca życia. W Alpach Australijskich, miesiącami pokrytych śniegiem, żyją inne zwierzęta z rodziny torbaczy: wombaty tasmańskie oraz walabie Benetta, a także najprymitywniejsze i najbardziej dziwaczne ssaki świata - dziobaki wyposażone w kaczy dziób, ogon jak u wydry oraz palce kończyn połączone błoną pławną i zakończone pazurkami. Samice dziobaków składają jaja jak gady i ptaki, nic więc dziwnego, że pierwsze doniesienia o tych stworzeniach przyjęto w Europie jako żart. Australia to również kraina potężnych nielotów - kazuarów hełmiastych, lotopałanek, których żyje na antypodach aż 26 gatunków, i najsłynniejszych przedstawicieli rodziny torbaczy - kangurów, których samice mają imponujące zdolności rozrodu. To dlatego w Australii żyje ponad 50 mln kangurów - dwukrotnie więcej niż wynosi liczba mieszkańców tego kontynentu.

Komentarze

Skomentuj
  • gfgjjddg (gość)

    Kiedy będzie coś o gadach. XD

    02.12.2015 21:35

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×