Enklawy dzikiej przyrody

Nature's Microworlds, Wielka Brytania 2012

Stawonogi mają zdolność do wykorzystywania możliwości i zajmowania nisz ekologicznych szybciej niż inne grupy zwierząt. Ułatwiał im to doskonały plan budowy ciała.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Enklawy dzikiej przyrody w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Stawonogi zamieszkują każdy kontynent i każdy ocean. Ocenia się, że istnieje około 10 mln ich gatunków. Czterysta milionów lat temu pierwsze zwierzęta lądowe wyszły z morza. Wiadomo, że stawonogi przyspieszyły swoją ewolucję i że mają zdolność do wykorzystywania możliwości i zajmowania nisz ekologicznych szybciej niż inne grupy zwierząt. Ułatwiał im to doskonały plan budowy ciała. Wszystkie te czynniki pozwoliły im dolecieć, dobrnąć, dopełznąć i uciec do tysięcy znanych dzisiaj postaci.

Przynajmniej jeden gatunek stawonogów można spotkać w każdym ekosystemie na Ziemi. By w pełni zrozumieć, jak doszło do tego, że odgrywają tak ważną rolę, musimy poznać rozmaite ekosystemy. Zamieszkują każdy kontynent i każdy ocean. Od surowego klimatu Antarktydy po suche pustynie strefy zwrotnikowej. Od bujnych lasów deszczowych po najwyższe górskie szczyty Ocenia się, że istnieje około dziesięciu milionów ich gatunków. Więcej niż wszystkich pozostałych gatunków zwierząt razem wziętych. W tym odcinku prześledzimy kolejne czynniki wpływające na życie stawonogów. Co to są stawonogi i skąd pochodzą? W tym celu odwiedzamy Zatokę Delaware na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Czterysta milionów lat temu pierwsze zwierzęta lądowe wyszły z morza. Wiadomo też, że stawonogi przyspieszyły swoją ewolucję i że mają zdolność do wykorzystywania możliwości i zajmowania nisz ekologicznych szybciej niż inne grupy zwierząt. Ułatwiał im to doskonały plan budowy ciała. Wszystkie te czynniki pozwoliły im dolecieć, dobrnąć, dopełzać i uciec do tysięcy znanych nam dzisiaj postaci. Stawonogi mogą tak wiele osiągnąć, pracując ze sobą. Wspólne działanie zapewnia lepsze efekty w obronie. Stawonogi biorą udział w nieustannym wyścigu zbrojeń, którego celem jest przechytrzenie i wykorzystanie innych. To proces nazywany koewolucją. Stawonogi to najbardziej efektywna i zróżnicowana grupa zwierząt, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×