Gra o tron

Game of Thrones, USA/Wielka Brytania 2019

Kultowy serial HBO powraca z siódmym sezonem. Zdrada, pożądanie, intrygi i siły nadprzyrodzone wstrząsają czterema stronami Westeros, a walka o Żelazny Tron staje się coraz bardziej zażarta.

 • Gatunek: Serial fantastyczny
 • Reżyseria: Miguel Sapochnik

10

Ocena redakcji

Serial fantasy na podstawie bestsellerowej sagi "Pieśń Lodu i Ognia" miał wszelkie podstawy, by okazać się hitem. Nie zawiódł, przebojem podbijając serca miłośników gatunku i nie tylko. W "Grze o tron" znajdziemy wszystko, czym powinna odznaczać się dobry serial fantasy i choć momentami fabuła jest uproszczona w porównaniu z książkowym pierwowzorem, widz z pewnością z trudem będzie musiał odrywać wzrok od ekranu.

Gra o tron w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Peter Dinklage jako Tyrion Lannister
 • Nikolaj Coster-Waldau jako Jaime Lannister
 • Lena Headey jako Cersei Lannister
 • Emilia Clarke jako Daenerys Targaryen
 • Kit Harington jako Jon Snow
 • Javier Botet
 • Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark
 • Dan Miskimmon jako Hornwood Male

Więcej »

Twórcy

 • Miguel Sapochnik Reżyseria
 • David Benioff Scenariusz
 • D.B. Weiss Scenariusz
 • David Benioff Producent
 • Duncan Muggoch Producent
 • Íde O'Rourke Producent
 • D.B. Weiss Producent
 • Ramin Djawadi Muzyka

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Gra o tron - sezon 7
W krainie Westeros królowie i królowe, rycerze i renegaci, kłamcy, a także ci o szlachetnym sercu toczą nieustającą walkę o władzę nad siedmioma królestwami. Tam, gdzie lato trwa dziesięciolecia, a zima przez całe ludzkie życie, trudności piętrzą się każdego dnia. Od pełnego intryg Południa przez barbarzyński Wschód i zlodowaciałą Północ, aż po pradawny mur, który strzeże królestwa przed tajemniczymi mocami ciemności, potężne rody zaangażowane są w bezkompromisową walkę o władzę. Bohaterowie, którzy chcą rządzić krainą Westeros, są gotowi na bezwzględną rozgrywkę. Jednak dla wielu z nich walka o władzę to również walka o życie. Nikt nie jest bezpieczny, szczególnie gdy na horyzoncie pojawia się nowe, nieznane i przerażające zagrożenie. Bijący rekordy popularności serial produkcji HBO jest ekranizacją bestsellerowej sagi George’a R.R. Martina „Pieśni lodu i ognia”. W produkcji występują m.in.: dwukrotnie nominowana do nagrody Emmy za rolę Cersei Lena Headey (300: Początek imperium), uhonorowany za swoją kreację Złotym Globem i Emmy Peter Dinklage (Dróżnik), Nikolaj Coster-Waldau (Królestwo niebieskie, Łowcy głów) oraz Emilia Clarke (Terminator Genisys). W 2012, 2015, 2016 oraz 2017 roku Gra o tron zdobyła nominacje do Złotego Globu w prestiżowej kategorii „najlepszy serial obyczajowy”. W 2015 roku produkcja została nagrodzona aż 12 statuetkami Emmy. Jej twórcami są David Benioff i D. B. Weiss.

Gra o tron - sezon 6
Jaime i Cersei muszą uporać się z osobistą tragedią i znaleźć siły, by utrzymać władzę w Królewskiej Przystani, gdzie szala przechyla się na stronę sekty Wielkiego Wróbla. Okrutny ród Boltonów staje się znaczącym graczem w walce o tron i jednocześnie największym koszmarem Sansy i Theona. Z kolei zdeterminowana Arya poświęci wiele, by pomścić swoich bliskich. Po drugiej stronie morza dumna Daenerys mierzy się z demonami przeszłości, a zgorzkniały Tyrion będzie musiał odnaleźć się w zupełnie nowej sytuacji. Nikt nie jest bezpieczny, szczególnie gdy na horyzoncie coraz bardziej widać nowe, nieznane i przerażające zagrożenie.

Gra o tron - sezon 5
Jon Snow stara się pogodzić obowiązki w Nocnej Straży ze współpracą z przybyłym do Czarnego Zamku Stannisem Baratheonem, który tytułuje się prawowitym królem Westeros. Ich cele są jednak odmiennie, co nie wróży nic dobrego. W tym samym czasie królowa Cersei za wszelką cenę chce utrzymać władzę w Królewskiej Przystani, gdzie zagrożeniem są dla niej walczący o coraz większe wpływy Tyrellowie i religijna sekta, prowadzona przez tajemniczego Wielkiego Wróbla, którą zechce wykorzystać do swoich knowań, co ostatecznie obróci się przeciwko niej. Jaimie Lannister wyrusza z Królewskiej Przystani na sekretną misję do gorącego Dorne. Natomiast na drugim krańcu Wąskiego Morza Arya szuka starego przyjaciela, a zbiegły Tyrion znajduje w swoim życiu nowy cel. Tymczasem w Meereen robi się coraz bardziej niebezpiecznie. Daenerys przekonuje się, że obrona miasta będzie wymagać od niej wielkiego poświęcenia.

Gra o tron - sezon 4
Po Krwawych Godach w Dorzeczu, w których zginęło wielu członków rodziny Starków, Lannisterowie nadal zasiadają na Żelaznym Tronie i nie zamierzają go oddać. Czy jednak zdołają uporać się ze swoją manią wielkości i przegonić czarne chmury, gromadzące się na południu, północy i wschodzie? Nieugięty Stannis Baratheon odbudowuje swoją armię w Smoczej Skale, a tymczasem bezpośrednie zagrożenie nadciąga z południa: zaprzysięgły wróg Lannisterów, Oberyn Martell, "Czerwona Żmija z Dorne", przybywa do Królewskiej Przystani, by wziąć udział w ślubie Joffrey'a z Margaery Tyrell. Zdziesiątkowane zastępy Straży Nocnej nie mają szans obronić na północy Muru przed nawałnicą Dzikich, dowodzonych przez Mance'a Raydera, którego śladem podąża jego największy wróg: Inni. Daenerys Targaryen, jej trzy smoki i armia Nieskalanych wyruszają oswobodzić Meereen, największe miasto w Zatoce Niewolników. Jeśli Daenerys osiągnie swój cel, może zdobyć wystarczającą flotę, by wypłynąć nią do Westeros i odzyskać Żelazny Tron.

Gra o tron - sezon 3
W Królewskiej Przystani członkowie rodziny Lannisterów kurczowo trzymają się władzy, którą osłabił brutalny atak z morza przypuszczony przez Stannisa Baratheona, brata zmarłego króla. Na domiar złego, niepokoje na Północy mogą zagrozić równowadze w Siedmiu Królestwach Westeros. Robb Stark, Król Północy, będzie miał problemy z utrzymaniem przewagi, jaką zdobył dzięki zwycięstwu nad klanem Lannisterów, a na dalekiej północy Mance Rayder i dowodzona przez niego armia dzikich kontynuują przemarsz na południe, gdzie mają zamiar przekroczyć Mur. Na drugim brzegu Wąskiego Morza Daenerys Targaryen odnajduje swoje trzy wyrośnięte smocze dzieci i stara się sformować armię złożona z byłych niewolników, aby wypłynąć z nią z Essos i zdobyć władzę w Westeros i Żelazny Tron.

Gra o tron - sezon 2
Pretendenci do Żelaznego Tronu, dającego panowanie nad wszystkimi królestwami, stają się coraz bardziej bezwzględni. Stawka jest wysoka, nie obowiązują żadne reguły - przedstawiciele szlachetnych rodów i ich poplecznicy uciekają się do zdrad, intryg, okrutnych mordów. Drugi sezon serialu opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce po tragicznej śmierci Eddarda Starka. Rob Stark dalej prowadzi armię, by zemścić się za los, który spotkał jego ojca. Zdobycie Królewskiej Przystani, stolicy Siedmiu Królestw, planuje też Stannis Baratheon. Zadanie zaprowadzenia porządku i obrony miasta przypadnie Tyrionowi Lannisterowi, który obejmuje funkcję namiestnika. Theon Greyjoy wyrusza z misją dyplomatyczną do rodzinnego Pyke, która przyniesie zgoła inne, od zamierzonych rezultaty. Nocna Straż chce z bliska zbadać zagrożenie nadciągające z za Muru. Daenerys wraz z garstką wiernych jej członków khalasaru i młodymi smokami próbuje znaleźć schronienie w odległych krainach za Morzem Dothraków.

Gra o tron - sezon 1
W krainie Westeros, fantastycznym świecie, przypominającym średniowieczną Europę, w którym mroźne zimy, podobnie jak potworne upały, trwają latami, a nawet dziesiątkami lat, od wieków toczy się walka o władzę. Koniec jednej wojny oznacza tutaj początek kolejnej, bo bez ustanku toczy się zażarta walka o wykuty z tysiąca mieczy Żelazny Tron, symbol panowania nad Siedmioma Królestwami. Jego przejęcie planuje kilka rodzin. Robert Baratheon, król Westeros, prosi swojego starego przyjaciela Eddarda Starka, aby służył jako jego główny doradca. Eddard, podejrzewając, że jego poprzednik na tym stanowisku został zamordowany, przyjmuje propozycję, chce bowiem dogłębnie zbadać sprawę. O knucie spisku podejrzewani są... Lannisterowie, familia królowej. Po drugiej stronie morza plan odzyskania kontroli nad królestwem konstruują pozbawieni władzy ostatni przedstawiciele poprzednio rządzącego rodu Targaryenów. Narastający konflikt pomiędzy rodzinami, do którego włączają się kolejni konkurenci do władzy, prowadzi do wojny. Ludzie, zajęci krwawymi waśniami, nie zauważają, że na dalekiej północy krainy budzi się potworne, pradawne zło odkryte przez grupę wyrzutków, zwaną Nocną Strażą, która strzeże Siedmiu Królestw przed dzikimi. Zagrożenie okaże się jednak o wiele poważniejsze, niż odziani w skóry barbarzyńcy.

Recenzje

 • Serial fantasy na podstawie bestsellerowej sagi "Pieśń Lodu i Ognia" miał wszelkie podstawy, by okazać się hitem. Nie zawiódł, przebojem podbijając serca miłośników gatunku i nie tylko. W "Grze o tron" znajdziemy wszystko, czym powinna odznaczać się dobry serial fantasy i choć momentami fabuła jest uproszczona w porównaniu z książkowym pierwowzorem, widz z pewnością z trudem będzie musiał odrywać wzrok od ekranu.

  10/10

Komentarze

Skomentuj
 • dawgrzesko@...

  a jakim ogromnym mieczem ta głowa była odcinana! zwróciliście uwagę na poszczególne egzemplarze broni? są niesamowite wyglądają niezwykle realistycznie

  07.04.2011 11:50
 • radek (gość)

  Uff!!! Widziałem. Oglądałem na stronie internetowej HBO. Zapowiada się niezła zabawa. Ciekawe, mroczne klimaty. Prolog pokazuje spory potencjał serialu. Dobrze nakręcona była scena z odcięciem głowy.

  05.04.2011 11:36
 • radek (gość)

  Uff!!! Widziałem. Oglądałem na stronie internetowej HBO. Zapowiada się niezła zabawa. Ciekawe, mroczne klimaty. Prolog pokazuje spory potencjał serialu. Dobrze nakręcona była scena z odcięciem głowy.

  05.04.2011 11:25
 • dawgrzesko@...

  radek napisał:

  jestem ciekaw jak wypadnie dzisiaj ten 15 minutowy prolog. Bo według opisu serial zapowiada się ciekawie i jest ze świetną obsadą aktorską.

  prolog właśnie się zaczyna, można go będzie obejrzeć również w internecie na stronkach telewizji hbo. poznajmy ten pradawny świat!

  04.04.2011 21:50
 • radek (gość)

  jestem ciekaw jak wypadnie dzisiaj ten 15 minutowy prolog. Bo według opisu serial zapowiada się ciekawie i jest ze świetną obsadą aktorską.

  04.04.2011 12:17
 • dawgrzesko@...

  W końcu doczekałem się :D :D przeczytałem wszystkie wydane dotąd książki sagi i w końcu nadszedł czas na serial. "Gra o tron" to dopiero pierwszy tom całej sagi. ciekawostką jest udział autora książki w tworzeniu filmu (scenarzysta).

  04.04.2011 00:39
 • dawgrzesko@...

  W końcu doczekałem się :D :D przeczytałem wszystkie wydane dotąd książki sagi i w końcu nadszedł czas na serial. "Gra o tron" to dopiero pierwszy tom całej sagi. ciekawostką jest udział autora książki w tworzeniu filmu (scenarzysta).

  04.04.2011 00:38
NowszeStarsze

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.7 Głosów: 10

Nagrody

 • Emmy 2011

  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym (za odcinek "Baelor")Peter Dinklage
  • Najlepsza "czołówka" programu telewizyjnego
 • Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych 2011

  • Najlepszy zespół kaskaderski w serialu telewizyjnym
 • Satelita 2011

  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnymPeter Dinklage
 • Złoty Glob 2011

  • Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, miniserialu lub filmie telewizyjnymPeter Dinklage
 • Emmy 2012

  • Najlepsza charakteryzacja w serialu kręconym jedną kamerą
  • Najlepsza scenografia w serialu kręconym jedną kamerą
  • Najlepsze efekty specjalne
  • Najlepsze kostiumy w serialu
  • Najlepszy dźwięk w godzinnym serialu komediowym bądź dramatycznym
  • Najlepszy montaż dźwięku w serialu
 • Emmy 2013

  • Najlepsza charakteryzacja w serialu kręconym jedną kamerą
  • Najlepsze efekty specjalne
 • Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych 2013

  • Najlepszy zespół kaskaderski w serialu telewizyjnym
 • Emmy 2014

  • Najlepsza charakteryzacja w serialu, miniserialu, filmie telewizyjnym lub programie specjalnym
  • Najlepsza scenografia w serialu współczesnym lub fantasy kręconym przy użyciu jednej kamery
  • Najlepsze efekty specjalne i wizualne
  • Najlepsze kostiumy w serialu
 • Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych 2014

  • Najlepszy zespół kaskaderski w serialu telewizyjnym
 • Satelita 2014

  • Najlepszy serial lub mini serial
 • Nagroda Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych 2015

  • Najlepszy zespół kaskaderski w serialu komediowym lub dramatycznym
 • Saturn 2015

  • Najlepszy serial o skróconym sezonie
  • Najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki w serialu telewizyjnym

Ciekawostki

 • Kristian Nairn, grający Hodora, postać która wypowiada tylko swoje imię, umie powiedzieć "Hodor" na około 70 różnych sposobów.

  Źródło: Vulture
 • Pierwsze cztery odcinki sezonu piątego, wyciekły do sieci przed ich telewizyjną premierą!

  Źródło: Polska The Times
 • "Gra o tron" jest najbardziej "piraconym" serialem na świecie. Według statystyk nielegalnie ściąga ją w sieci więcej ludzi, niż jakikolwiek inny program telewizyjny.

  Źródło: TorrentFreak
 • Peter Vaughan, grający maestera Aemona Targaryena, w rzeczywistości jest częściowo niewidomy, jak jego serialowa postać.

  Źródło: The Telegraph
 • W serialu w epizodycznych rolach pojawiło się kilku muzyków. Gary Lightbody, wokalista Snow Patrol śpiewa "Niedźwiedź i dziewica cud" jako członek bandy, która schwytała Jaime'a Lannistera i Brienne z Thartu, perkusista Coldplay, Will Champion jest członkiem zespołu grającego na Krwawych Godach, natomiast wszyscy członkowie islandzkiej grupy Sigur Rós grają na weselu króla Joffrey'a i Margaery, za co zostają nagrodzeni przez niego monetami.

  Źródło: The Telegraph

Cytaty

 • Nic nie wiesz, Jonie Snow

  – Ygritte
 • Chaos to nie otchłań. To drabina

  – Petyr Baelish
 • Smok nie jest niewolnikiem

  – Daenerys Targaryen
 • W grze o tron wygrywa się albo ginie

  – Cersei Lannister
 • Czegóż się nie robi z miłości

  – Jaime Lannister
 • Ten, kto wydaje wyrok, powinien sam go wykonać

  – Eddard Stark

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×