Gry wojenne

Polska 2005

Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem.

 • Gatunek: Serial dokumentalny

Gry wojenne w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Historia pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem, który spełnił obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do ojczyzny. Autorzy przedstawiają jego historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, kim był pułkownik. Wokół Kuklińskiego od lat toczy się w Polsce gorąca dyskusja, budząca ogromne emocje, polaryzująca społeczeństwo.

Historia człowieka uważanego przez historyków za najważniejszego szpiega w historii zimnej wojny. On sam twierdził, że był zwykłym żołnierzem, który spełnił swój żołnierski obowiązek, a to, co zrobił, zrobił z miłości do swojej ojczyzny. Serial dokumentalny "Gry wojenne" przedstawia jego historię z wielu stron, szukając przede wszystkim odpowiedzi na pytanie, kim naprawdę był pułkownik Kukliński. Wokół osoby pułkownika od lat toczy się w Polsce gorąca dyskusja, budząca ogromne emocje, polaryzująca społeczeństwo. Jak w soczewce skupiają się tu najważniejsze pytania nurtujące współczesnych Polaków. Serial dostarcza obszernego materiału do tej narodowej dyskusji, najpełniejszego, jaki obecnie można zebrać. W serialu zabierają głos tylko i wyłącznie świadkowie i bohaterowie wydarzeń związanych z historią pułkownika Kuklińskiego. Zebranie materiału było tym trudniejsze, że są to ludzie, którzy ponad trzydzieści lat temu dowodzili Układem Warszawskim lub pracowali w służbach specjalnych. Reżyser szukał odpowiedzi na pytanie, jak i kiedy zaczęła się współpraca pułkownika sztabu generalnego LWP Ryszarda Kuklińskiego, o którym niektórzy mówią, że uratował świat od trzeciej wojny światowej. Wszystko prawdopodobnie miało swój początek w 1972 roku, kiedy grupa oficerów sztabu generalnego LWP pod kierownictwem Kuklińskiego wyruszyła na jachcie Legia w rejs do portów zachodniej Europy, mając na celu rozpoznanie zachodniego teatru działań wojennych. Powodem misji miało być zagrożenie, jakie stanowił dla Polski ewentualny konflikt militarny dwóch bloków. Wypowiedzi na ten temat udzielają dowódcy LWP z gen. Jaruzelskim na czele oraz odnalezieni w Moskwie dowódcy Układu Warszawskiego, a także stający dopiero teraz przed kamerą agenci CIA, którzy jako pierwsi spotkali się z Kuklińskim i odbierali przysyłane przez niego dokumenty do analizy. Przedstawiona przez tych ostatnich świadków wersja wydarzeń może być potwierdzona jedynie przez list z propozycją współpracy, który podobno został wysłany przez Kuklińskiego do ambasady amerykańskiej w Bonn.

Komentarze

Skomentuj
 • lenka 1012 (gość)

  reportaz byl swietny.co prawda nie ogladalam od samego poczatku.Bylam w kinie na filmie .Niektore szczegoly przedstawione w reportazu zgadzaja sie co do joty z filmem .niektore sie rozna ale to normalne.Polecam ogladnac.W cigu 7 dniu od daty emisji mozna obejrzec w intenecie danjgo programu telewizyjnego interesujacy nas program.Polecam

  14.02.2014 14:35
 • ... (gość)

  Nawet bardzo luźne to Twoje myślenie...tak luźne jak i Twoja ortografia (pułkownik a nie półkownik) Mniejsza z tym...żadnemu z wymienionych przez Ciebie, nota bene patriotów, jednak, za te niby walkę z "ruskimi", żaden obcy wywiadd nie płacił. To taka drobna różnica pomiędzy patrotą a zdrajcą. Będąc oficerem Wojska Polskiego, w szeregi ktorego sam z reszta wstąpił, nagle pod wpływem, rozumiem, że patriotyzmu w kolorze dolara, po wielu latach służby zapragnął być patriotą. Jakież to romantyczne, prawie jak Mickiewiczowski Konrad. Fakty są istotne dziecko drogie, fakty a nie kreowanie historii pod obecne opcje polityczne. Ubolewać pozostało nad takim pojmowaniem patriotyzmu i narodem, który tak go pojmuje.

  13.02.2014 22:24
 • bunia (gość)

  Czy ten reportaż będzie powtarzany? Bardzo chciałabym go zobaczyć ale o ludzkiej porze!

  13.02.2014 21:36
 • Melly (gość)

  Jeśli on był zdrajcą, to Wałęsa też! Gieremek, Kuroń i wielu wielu innych! Jan Paweł II w takim razie też! Bo wszelkimi sposobami obalali komunę. Właściwie to pół Polski była zdrajcami, bo walczyli z ruskimi. A Reagan był zdrajcą USA bo chciał obalić mur berliński, czyli stał w interesie Niemiec! To dosyć luźne myśli ale chyba docierające do mózgu kto kim był. Pozostaje teraz tylko zbeszcześcić grób półkownika.

  13.02.2014 20:51
 • ... (gość)

  Ja odpowiem kim był. Zdrajcą był.

  13.02.2014 19:31
 • ... (gość)

  http://www.erepublik.com/pl/referrer/realxp

  13.02.2014 14:05
 • Polak (gość)

  w internecie jest caly film POstPRL odebrala nauczanie historii mlodziezy w liceach

  06.01.2014 21:44
 • Ana (gość)

  Tak wspaniałego reportażu nie oglądałam od dawna!!! dlaczego o tak późnej godzinie??? dlaczego większość Polaków nie usłyszy o Jaruzelskim , Kiszczaku, o pseudoprzyjaciołach zza wschodniej granicy bo za późno nadajecie tak wspaniały program??? Należy go powtórzyć!

  14.12.2012 14:53
 • zeus47 (gość)

  Tak późna emisja programów z najnowszej historii Polski, świadczy jedynie o tym,że rządzący nie CHCĄ (!), aby młodzi Polacy (i niektórzy starsi) znali historię swej Ojczyzny - SKANDAL !

  12.12.2012 16:48
 • daro.. (gość)

  Niesamowity program!!! Dlaczego naszą prawdziwą historię pokazuje się prawie o pólnocy ???? Informacje o tym kto rządził Związkiem Radzieckim i jak była rządzona Polska powinno być przypominane przed wszystkimi obradami sejmu. Żyłam w tych latach i pragnę , żeby nikt nie miał takich wyborów jakie wtedy mielismy.

  07.12.2009 23:50

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×