Recenzja serialu

Perypetie polskiego Tony'ego Soprano w spódnicy

2015-06-29 13:05

ocenia serial na: 9/10

Wyobraźcie sobie, że mafioso Tony Soprano mieszka w Polsce, ograniczył skalę działania do przemytu tytoniu i papierosów, ale nadal pracuje z chłopcami z rodziny, kocha żonę i dba o dzieci oraz nie rozstaje się z bronią. A teraz wyobraźcie sobie, że zamiast życiu Tony’ego przyglądacie się życiu jego żony, Carmeli. Wiadomo, że żony, córki, matki mafiosów nie wypytują swoich mężczyzn, jak było w pracy, ale przecież wiedzą, skąd pochodzą pieniądze, za które kupują chleb i wychowują dzieci. Nie chwalą się nikomu, gdzie pracują mężczyźni z rodziny, ale zawsze wiedzą, gdzie trzymają broń. Taka też jest Carmen (Agata Kulesza), żona drobnego mafiosa z Trójmiasta. Jej ojciec (Jerzy Grałek) niegdyś trząsł przestępczym półświatkiem. Choć wycofał się z interesów, nadal trzyma rękę na pulsie. To za jego przyczyną mąż Carmen Marek (Zbigniew Stryj), wsiąkł w rodzinny biznes. Razem ze szwagrem Wiktorem (Andrzej Andrzejewski) i kumplem Stefanem (Łukasz Simlat) prowadzą niewielkie przemytnicze przedsięwzięcie. Starają się jednak nie powiększać skali działań, dzięki czemu nie narażają się ani większym od siebie graczom, ani policji. Jazda bez trzymanki zaczyna się dopiero w momencie, gdy zajmą się twardymi narkotykami. Rodzina Carmen wpada wówczas w potworne kłopoty, a ona sama, do tej pory żona i matka na pełen etat, staje się kluczową postacią rodzinnego interesu. Jeszcze niedawno marzyła, by zerwać wszystkie związki z mafią i wyjechać z kraju. Co zrobi teraz?

Pierwsza polska produkcja serialowa Canal + wyreżyserowana przez Xawerego Żuławskiego odznacza się świetnym aktorstwem (fenomenalna Agata Kulesza), nieopatrzonymi twarzami aktorów, filmowym sposobem narracji oraz zaskakującym, nieoczywistym scenariuszem (napisanym na licencji holenderskiej przez Karolinę Szymczyk-Majchrzak i Małgorzatę Fąfrowicz-Szamocką). Nie ma tu podziału na czerń i biel ani łatwych morałów. W pozostałych rolach m. in. Aleksander Domogarow, Iza Kuna, Małgorzata Buczkowska, Mariusz Bonaszewski i Szymon Bobrowski.

Pozostałe recenzje "Krew z krwi"

  • Trzmający w napięciu, mroczny, z fantastycznie odegranymi rolami. To serial, który zdecydowanie wybija się spośród wszystkich polskich produkcji.

    9/10

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Krew z krwi w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×