Książęta i księżniczki

Prinsar och prinsessor, Norwegia 2007

Autorzy przedstawiają członków rodzin panujących w krajach skandynawskich. Bohaterką tego odcinka jest Mette-Marit Tjessem Hoiby, żona księcia Haakona, następcy tronu Norwegii.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Książęta i księżniczki w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Autorzy przedstawiają członków rodzin panujących w krajach skandynawskich. Bohaterką tego odcinka jest Mette-Marit Tjessem Hoiby, żona księcia Haakona, następcy tronu Norwegii. Ich ślub odbył się w sierpniu 2001 roku. Choć dla wielu Norwegów trudny był do zaakceptowania fakt, że wybranka księcia ma dziecko z nieformalnego związku z mężczyzną skazanym za handel narkotykami, Mette-Marit, absolwentka studiów filozoficznych, z czasem zjednała sobie opinię publiczną w kraju. Twórcy towarzyszą księżnej podczas międzynarodowych spotkań.

Dawno temu, za górami i lasami, cnotliwy Kopciuszek, prześladowany przez złą królową macochę i niedobre siostry przyrodnie, pokonał wszelkie przeciwności losu i zdobył serce księcia. Takie rzeczy zdarzają się tylko w bajkach dla przedszkolaków z grupy maluchów! - skrzywią się przemądrzałe przedszkolaki - starszaki. Niesłusznie! Autorzy trzyodcinkowego serialu udowodnią niedowiarkom, że prawdziwe życie obfituje w przypadki nieznane nawet bajarzom. Niedawno temu, bo w sierpniu 2001 roku, w katedrze w Oslo odbył się ślub następcy tronu norweskiego, Haakona, z Mette - Marit Tjessem Hoiby. Oblubienica nie była arystokratką, ani nawet, jak nieszczęsna Diana, panną z wyższych sfer. Przeciwnie, przyszła królowa Norwegii wywodzi się z ludu, a do monarszego małżeństwa wniosła nieślubne dziecko - owoc wolnego związku z mężczyzną skazanym za handel narkotykami! Choć Norwegia to nie Anglia, dla znacznej części obywateli skandynawskiego kraju przeszłość panny młodej była bardzo trudna do zaakceptowania. Choć para zamieszkała razem nie tylko przed ślubem, lecz nawet przed zaręczynami, niewielu wierzyło, że związek przetrwa. A jednak. A Mette - Merit, tuż po ślubnej uroczystości, u boku księcia i królewskiej rodziny pozdrawiała z balkonu tłumy rodaków, wznosząc do góry synka Mariusa i demonstrując widzom ślubną obrączkę. Od tej pamiętnej dla młodej pary chwili minęło kilka lat. Norwescy filmowcy towarzyszą księżnej podczas międzynarodowej konferencji w Toronto poświęconej planom przeciwdziałania epidemii AIDS. W spotkaniu biorą udział tysiące ludzi z całego świata, w tym takie znakomitości, jak były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton i multimiliarder Bill Gates, ale uwaga większości obserwatorów skupiona jest na księżnej. Czy Mette - Merit potrafi dostosować się do zasad protokołu, przestrzegać wyznaczonych reguł, dobrze współpracować z towarzyszącym jej przedstawicielem norweskiego ministerstwa spraw zagranicznych? W kolejnych odcinkach serialu norwescy dokumentaliści przedstawią kulisy codziennego życia rodzin panujących w Szwecji i w Danii.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×