Ludzkie ciało. Do granic możliwości

Human Body. Pushing the Limits, Niemcy 2008

Opowieść o tajemnicach ludzkiego ciała. Autorzy opowiedzą m.in., do czego jest ono zdolne w normalnym życiu, do czego w sytuacjach kryzysowych. Tym razem zgłębią fenomen wzroku.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Ludzkie ciało. Do granic możliwości w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o tajemnicach ludzkiego ciała. Autorzy opowiedzą, do czego jest ono zdolne w normalnym życiu, do czego w sytuacjach kryzysowych i czego nauczyło się podczas ewolucji. Naukowcy wciąż próbują zgłębić fenomen wzroku i innych zmysłów, siły mięśni i potęgi mózgu. Twórcy wykorzystują najnowsze techniki filmowe, ilustrując za ich pomocą niezwykłe przypadki, których głównym bohaterem jest ciało ludzkie. W tym odcinku będzie mowa o zmyśle wzroku. Okazuje się, że w pewnych sytuacjach oczy korzystają z 75 procent możliwości mózgu.

Fascynująca 4 - odcinkowa opowieść o tajemnicach ludzkiego ciała, o tym, do czego jest zdolne w normalnym życiu, a do czego w sytuacjach kryzysowych, czego nauczyło się w procesie ewolucji. Naukowcy wciąż próbują rozgryźć fenomen wzroku, siły mięśni, zmysłów, potęgi mózgu, odkrywając wciąż nowe możliwości naszego organizmu. Aby jak najlepiej opowiedzieć o niezwykłym mechanizmie, jakim jest ludzkie ciało, autorzy serialu wykorzystują najnowsze techniki filmowe, ilustrując za ich pomocą autentyczne przypadki stanowiące namacalny dowód tej niezwykłości. Skomplikowany twór, jakim jest ludzkie ciało, to efekt wielu milionów lat ewolucji, tak złożony, że wciąż nie w pełni rozumiemy wiele zachodzących w nim procesów. Najbardziej złożony układ w naszym ciele to ten, który sprawia, że widzimy otaczający nas świat. Kiedy jest to konieczne, nasze oczy wykorzystują aż 3/4 możliwości mózgu, ale potrafią dostrzec nawet bardzo drobne szczegóły. Wiele zwierząt ma wzrok wyspecjalizowany pod jakimś względem. Wzrok ludzki jest wyjątkowo wszechstronny: jak żadne inne stworzenie na Ziemi potrafimy odróżniać ok. 10 mln odcieni barw. Błyskawicznie przestawiamy ostrość z nieskończoności do kilkunastu centymetrów, widzimy w jaskrawym słońcu i w głębokim cieniu i obejmujemy wzrokiem niemal 180 stopni kątowych. W krytycznych sytuacjach wzrok dostarcza nam istotnych informacji i zapewnia przeżycie. Jeśli gdziekolwiek w polu widzenia coś się porusza, wzrok wychwytuje to w ułamku sekundy, choć nie dostrzega od razu szczegółów. To zasługa ponad 100 mln pręcików, które znajdują się na siatkówce. Zaraz potem do działania włączają się komórki plamki żółtej - 6 mln komórek zwanych czopkami, które rejestrują barwy i szczegóły. Bez tych zdolności policjant ścigający przestępcę na zatłoczonych ulicach miasta nie miałby szans przeżycia. Ewolucja pozostawiła nam jeszcze jedną umiejętność, dziś równie bezcenną jak kiedyś: w ciemności umiemy wyobrazić sobie otoczenie na podstawie bardzo skąpych wskazówek. Mózg wypełnia luki informacjami z naszego banku pamięci wzrokowej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×