Lwów pod okupacją

1941-1944, Polska 2017

Przed wybuchem II wojny światowej Lwów był bogatym, wielokulturowym miastem. W 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosjanie zajęli ponad połowę Polski. Do Lwowa wkroczyli funkcjonariusze NKWD.

 • Gatunek: Serial dokumentalny
 • Reżyseria: Andrzej Gajewski

Lwów pod okupacją w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Łukasz Jaśniak Montaż
 • Andrzej Gajewski Scenariusz
 • Andrzej Gajewski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Przed wybuchem II wojny światowej Lwów był bogatym, wielokulturowym miastem. Polacy, Żydzi i Ukraińcy żyli w przyjaźni. W 1939 r. na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow Rosjanie zajęli ponad połowę Polski. 22 września rozpoczęła się okupacja Lwowa. Do miasta wkroczyli funkcjonariusze NKWD. Polskich oficerów, którzy na mocy rozejmu mieli opuścić miasto i przedostać się do Rumunii, zamordowano w pobliżu Katynia. Większość żołnierzy wywieziono na Syberię. Jak wspomina Janusz Majewski: "Do cywilizowanego europejskiego miasta wkroczyła azjatycka dzicz".

W przededniu drugiej wojny światowej Lwów był bardzo zasobnym, wielokulturowym, polskim miastem. Promieniował na cały świat słynną szkołą matematyczno - filozoficzną. We Lwowie żyli w przyjaźni Polacy, Żydzi i Ukraińcy. W roku 1939 r. w tę szczęśliwą rodzinę uderzyła hekatomba II wojny światowej. Mocą paktu Ribbentrop - Mołotow Rosjanie zajęli ponad połowę Polski. 22 IX rozpoczęła się sowiecka okupacja Lwowa. Wraz z oddziałami liniowymi wkroczyli funkcjonariusze NKWD. Pierwszą ofiarą padli oficerowie, którzy na mocy rozejmu mieli opuścić miasto i przedostać się do Rumunii. Po latach wiemy, że zostali zamordowani w Zbrodni Katyńskiej. Natomiast żołnierzy w większości wywieziono na Syberię. Jak wspomina Janusz Majewski: Do cywilizowanego europejskiego miasta wkroczyła azjatycka dzicz. Prof. Wacław Szybalski zapamiętał Kałmuków, którzy trzymali noże w zębach. Znacząca grupa polskich literatów przebywających wówczas we Lwowie od razu opowiedziała się za okupantem. Skupieni wokół Czerwonego Sztandaru i Nowych Widnokręgów literaci datę 17 września, IV rozbioru Polski, uznali za Dzień Wyzwolenia. Lwów stanowił swoisty poligon doświadczalny, który po 1945 r. posłużył do wprowadzania komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×