Małpy bez tajemnic

Monkeys Revealed, Wielka Brytania 2014

Tym razem mowa będzie o sposobie myślenia małp. Widzowie dowiedzą się, że naczelne poznały zależności przyczynowo-skutkowe, pamięć epizodyczną, mają zdolność uczenia się i posługiwania narzędziami.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Małpy bez tajemnic w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Opis programu

ZwińRozwiń

Odcinek poświęcony więzom rodzinnym i relacjom między naczelnymi. Dla naczelnych rodzina jest istotą życia, bardzo poważnie traktują obowiązki rodzicielskie. Ssaki te poświęcają wiele czasu i energii na opiekę i wychowywanie potomstwa. Rodzice muszą opiekować się nimi znacznie dłużej niż zwierzęta innych gatunków. Życie w dużych grupach daje większe bezpieczeństwo. Naczelne współpracują, by zapewnić sobie spokój albo łączą siły dla dobra grupy.

W ostatniej części dokumentu o sposobach myślenia naszych kuzynów. Jesteśmy częścią niezwykłej grupy złożonej z setek gatunków osobliwych, barwnych i dzielnych zwierząt, które żyją niemal na całym świecie. Małpy człekokształtne, do których się zaliczamy, małpy wąskonose i szerokonose oraz tak zwane małpiatki, należą do rzędu naczelnych. Pora odkryć tajemnice przetrwania tej niesamowitej grupy zwierząt, poznać krewnych, o których istnieniu wielu z nas nie ma pojęcia. Przez stulecia uważano, że ludzie górują zdecydowanie nad wszystkimi innymi istotami, a zwierzętami kierują wyłącznie instynkty. Okazuje się jednak, że inne naczelne mogą być do nas bardziej podobne niż nam się wydawało. W Tajlandii zobaczymy, jak stado makaków jawajskich pokazuje, jak sprytne mogą być małpy. Te osobniki zdobyły miasto. Z lasów równikowych przeniosły się do miejskiej dżungli. W tym środowisku mają wiele nowych możliwości. Tym bardziej że miejscowa ludność czci je jak bóstwa, raz do roku organizując niezwykłą uroczystość. To największa na świecie impreza z udziałem małp. Tak obfita uczta mogłaby zaimponować każdemu z naczelnych. W ciągu jednego dnia mogłyby tu zjeść trzy tony owoców i warzyw. Kapucynki zastosowały genialny sposób, by się ochronić przed komarami i innymi owadami. Wykorzystały swój mózg i zasoby lasu. Pokrywają ciało spienionym lepkim sokiem drzewa jatoba. To naturalny środek odstraszający owady. Na wybrzeżu Tajlandii żyją małpy, które zrozumiały zależność przyczynowo - skutkową w stopniu wyższym niż większość innych naczelnych. Umiejętność rozwiązywania problemów powiązały z wykorzystywaniem istniejących tu zależności. Umiejętność posługiwania się narzędziami była przełomem w ewolucji człowieka. Jeszcze 60 lat temu sądzono, że jest charakterystyczna tylko dla ludzi. Dziś wiemy, że niektóre naczelne królestwa zwierząt posługują się narzędziami od tysięcy lat. Podobnie jak ludzie, orangutany mają pamięć epizodyczną, odnoszącą się do zdarzeń z przeszłości. A inteligencja opiera się na wspomnieniach, które są gromadzone i porządkowane w mózgu. Zdolność do uczenia się od innych, wymyślania nowych rozwiązań i posługiwania się narzędziami miały kluczowy wpływ na ewolucję mózgu u naczelnych. Im bardziej poznajemy naszych kuzynów z rzędu naczelnych, tym wyraźniej widać, jak wiele mamy ich cech, a one naszych. Na całym świecie mamy różnorodnych krewnych. Razem tworzymy niezwykłą grupę. Dzięki naszym zdolnościom przystosowawczym, złożonym relacjom, lotnemu umysłowi tworzymy chyba najbardziej skuteczną grupę organizmów na świecie. Powinniśmy być dumni z tego, że należymy do naczelnych.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×