Misja Afganistan

Misja Afganistan, Polska 2012

Pierwsza polska produkcja fabularna opowiadająca o polskich żołnierzach w Afganistanie. Produkcją zajął się Canal+.

 • Gatunek: Serial wojenny
 • Reżyseria: Maciej Dejczer

8

Ocena redakcji

Ci, którzy bali się agitki w stylu jak to na wojence ładnie, mogą odetchnąć z ulgą, bo serial pokazuje również nudę i brud wojskowego życia, tęsknotę za bliskimi, strach i wątpliwości, gdy w ciągu kilku sekund trzeba zadecydować o cudzym życiu lub śmierci. Widzimy też absurdy tej wojny: narażanie życia tylko po to, by dostarczyć afgańskim dzieciom kolorowe plecaczki i cukierki, które i tak zaraz zostaną odebrane przez talibów.

Misja Afganistan w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Paweł Małaszyński jako Paweł Konaszewicz
 • Piotr Rogucki jako Malbor
 • Dawid Zawadzki jako Mamut
 • Marcin Piętowski jako Biskup
 • Eryk Lubos jako Zbój
 • Tomasz Schuchardt jako Rafał Żądło
 • Ilona Ostrowska jako Justyna Winnicka

Twórcy

 • Jan Pawlicki Scenariusz
 • Marek Kreutz Scenariusz
 • Maciej Dejczer Reżyseria
 • Michał Kwieciński Producent

Opis programu

13 odcinków serialu to pół roku życia plutonu na misji w Afganistanie. Zróżnicowani bohaterowie, niełatwe sytuacje, dylematy, również moralne. I wszystko prawdziwe, a przynajmniej prawdopodobne, bo scenarzyści – Jan Pawlicki i Marek Kreutz – opierali się na historiach opowiadanych przez żołnierzy. Maciej Dejczer, reżyser (obok Grzegorza Kuczeriszki) stwierdził: – Czułem, że robimy ważny temat. O czymś istotnym, o życiu, o śmierci, o przewartościowaniu pewnych zasad i relacji międzyludzkich.

Głównym bohaterem jest porucznik Konaszewicz (Paweł Małaszyński), który – choć brak mu doświadczenia bojowego – obejmuje dowództwo plutonu tuż przed wyjazdem na misję do Afganistanu. Fama głosi, że dostał to stanowisko wyłącznie dlatego że jest synem generała. Będzie musiał nie tylko dowodzić, ale i uczyć się od swoich żołnierzy, a przede wszystkim zyskać ich szacunek. Uda się? Pewnie tak, bo choć wydaje się mięczakiem zaprotegowanym na stanowisko przez ojca, to niezły z niego twardziel, a przy tym mózgowiec i z bronią też umie się obchodzić. A jego główny antagonista zapewne stanie się w końcu w ogniu walki najlepszym przyjacielem. Otaczają ich spoceni i zarośnięci twardziele, którzy nie przebierają w słowach, a najgorszą obelgą jest dla nich nazwanie panienką, choć czasem rozczulają się na widok dziecięcego rysunku. Może to i klisze fabularne, ale w końcu najlepsze filmy wojenne opierały się na takich kliszach.

Produkcję zrealizowano przy udziale wojska, mnóstwa sprzętu, tłumów statystów, wśród których znaleźli się Afgańczycy mieszkający w Polsce. Zaskakująco realistyczne zdjęcia powstały w Polsce – na Mazowszu, Kielecczyźnie, w Zachodniopomorskiem. Afgańska wioska wyrosła 40 km od Warszawy, a sceny pustynne kręcono w Niegowie, na terenie kopalni piasku. – Z pomocą wielu świetnych fachowców udaje się robić ten Afganistan w Polsce – wyjaśnia reżyser Maciej Dejczer. – Mam nadzieję, że widz zapomni o tym, gdzie to jest robione, a będzie przeżywał to, co dzieje się z bohaterami.

Recenzje

 • Ci, którzy bali się agitki w stylu jak to na wojence ładnie, mogą odetchnąć z ulgą, bo serial pokazuje również nudę i brud wojskowego życia, tęsknotę za bliskimi, strach i wątpliwości, gdy w ciągu kilku sekund trzeba zadecydować o cudzym życiu lub śmierci. Widzimy też absurdy tej wojny: narażanie życia tylko po to, by dostarczyć afgańskim dzieciom kolorowe plecaczki i cukierki, które i tak zaraz zostaną odebrane przez talibów.

  8/10

Komentarze

Skomentuj
 • Eliza Łysek (gość)

  Nareszcie doskonale pokazane emocje i akcja przede wszystkim w Polskim wydaniu,bez konieczności wulgaryzmów i klasą..Nie nudziłam się,przy ani jednym odcinku...Mam 3- troje względnie małych dzieci i ciężko mi było od serialu się oderwać -bo obowiązki wzywały.Natomiast Tyle ile ten serial Polski przekazał mi jako widzowi emocji 🙏🌹💋To dziękuję za to serdecznie...A tak powtarzałam, że Polskie filmy są beznadziejne 😶 Kocham od Teraz,po tym serialu to czego inne produkcje za granicą Nam nie oddadzą, Szacunek 👍❤️🍀🌹

  29.08.2023 23:31
 • Eliza Łysek (gość)

  Iście królewski Repertuar!

  29.08.2023 23:23

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 9.0 Głosów: 3

  Ciekawostki

  • Aktorzy grający w serialu posługiwali się profesjonalną bronią typu beryl, mini-beryl, kałasznikow, RPG, a także nosili hełmy oraz kamizelki kuloodporne przygotowane dla każdego z nich przez specjalistów ds. umundurowania. Oryginalne kostiumy dla odtwórców ról Afgańczyków sprowadzono ze Stanów Zjednoczonych i Afganistanu.

  • W czasie powstawania serialu, zużyto 250 mundurów, kilkanaście litrów sztucznej krwi, wystrzelono 13 tys. sztuk amunicji oraz wytkano 30 zarostów dla odtwórców ról Afgańczyków.

  • Serial kręcono na poligonie w Świętoszowie, w okolicach Warszawy oraz kamieniołomie w Piechcinie.

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×