Polskie fabryki

0

Wizyta w firmie Tauron, największego w Polsce dostawcy energii elektrycznej. Autorzy pokazują, w jaki sposób przebiega produkcja prądu.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Polskie fabryki w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Tak duża firma energetyczna jak Tauron musi pozyskiwać prąd z wielu źródeł, ich dywersyfikacja zmniejsza ryzyko awarii, której skutki odczułby cały system energetyczny. Poza elektrowniami węglowymi, koncerny energetyczne rozbudowują zasoby źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe oraz słoneczne. Program przedstawia proces produkcji energii elektrycznej, od momentu wydobycia węgla, poprzez pracę turbozespołu w Elektrowni Łagisza w Będzinie i elektrowni wiatrowej w Lipnikach, aż po sprzedaż prądu na światowych rynkach.

Tym razem kamery NGC wezmą pod lupę firmę z branży energetycznej, czyli TAURON - Polska Energia. Dokładnie prześledzimy pracę górników, energetyków i maklerów, którzy każdego dnia ciężko pracują zarówno pod ziemią jak i na jej powierzchni by dostarczyć energię elektryczną kilkudziesięciu milionom Polaków korzystających z usług Grupy TAURON. Firma energetyczna rozmiarów takich jak TAURON musi pozyskiwać prąd z wielu źródeł, ich dywersyfikacja zmniejsza ryzyko poważnej awarii, której skutki odczułby cały system energetyczny. Poza klasycznymi elektrowniami węglowymi, koncerny energetyczne rozbudowują zasoby źródeł odnawialnych, takich jak elektrownie wodne, wiatrowe oraz słoneczne. Co sprawia więc, że w dobie elektrowni atomowych, wiatrowych czy solarnych węgiel i ropa wciąż dominują w światowej produkcji energii? Nie tyle wytwarzanie prądu co możliwość magazynowania paliwa do jego wytworzenia spędza sen z powiek specjalistom w dziedzinie energetyki, a do tej pory nie wymyślono jeszcze lepszych pod tym względem paliw niż niezwykle wydajne węgiel oraz ropa. Ilość energii z 3 ton węgla równa jest rozszczepieniu jednego grama uranu. Do zmagazynowania jej potrzebowalibyśmy milionów zwykłych baterii, dlatego węgiel kamienny, którego Polska posiada duże zapasy, jest dla naszej gospodarki gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Każda jego tona to bateria o pojemności 6MWh! Nad stałą dostępnością prądu, bez którego dzisiejszy świat nie byłby w stanie funkcjonować czuwają specjaliści z dziesiątków dziedzin nauki i techniki. Każdy z krytycznych punktów systemu jest stale monitorowany, co pozwala na bieżąco i w jak najkrótszym czasie wyeliminować potencjalne usterki. Wszystko po to, abyśmy w ciągu trwającej kilka tygodni awarii krajowej sieci energetycznej nie cofnęli się o 100 lat.

Komentarze

Skomentuj
  • chako@...

    buaaaaaahahahahahaha tauron dobre najwiekszy ale zlodziej okradajacy narod !!!!!!!! Niema to jak program gloryfikujacy monopolistyczna mafie.....

    31.10.2013 20:35

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×