- streszczenia odcinków

Polska 2019
  • W kolejnym odcinku przedmiotem dyskusji są dwa eseje Martina Heideggera. Pierwszy "Platońska nauka o prawdzie"pochodzi z tomu "Znaki drogi" (Wegmarken), drugi o czasie światoobrazu można znaleźć w "Drogach lasu" (Holzwege). To nie są rzeczy łatwe w lekturze. Po co je dziś czytać, po co się tak męczyć? Czy teksty te faktycznie ułatwiają nam rozumienie rzeczywistości? Czy Heidegger ma nam coś jeszcze do powiedzenia?

  • "Powidoki" to program publicystyczny poruszający istotne zagadnienia z zakresu filozofii, etyki i socjologii. Dwoje prowadzących: dziennikarka Barbara Schabowska i filozof prof. Piotr Nowak na przykładach wybranych przez siebie książek podejmą dyskusję nad zawartością tych dzieł i ich społeczną recepcją. Tym razem prowadzący dyskutują o książce Emila Ciorana "Przeistoczenie Rumunii".

  • W kolejnym odcinku przedmiotem dyskusji jest książka "Apokalipsa", której autorem jest David Herbert Lawrence.

  • "Powidoki" to program publicystyczny poruszającym istotne zagadnienia z zakresu filozofii, etyki i socjologii. Dwoje prowadzących: dziennikarka Barbara Schabowska i filozof prof. Piotr Nowak na przykładach wybranychprzez siebie książek podejmą dyskusję nad zawartością tych dzieł i ich społeczną recepcją. W kolejnym odcinku prowadzący dyskutują na temat Listu do Rzymian św. Pawła Pawła.

  • Przedmiotem dyskusji w tym odcinku jest książka "Wojna powietrzna i literatura" Winfrieda Georga Sebalda.

  • W kolejnym odcinku programu prowadzący Barbara Schabowska - Maszenda i filozof prof. Piotr Nowak omawiają książkę Josepha Rotha "Żydzi na tułaczce" oraz "Rozejm" autorstwa Prima Leviego. Podejmują pytania, które Joseph Roth stawia w swojej książce pisanej pod koniec lat 20. Dlaczego Żydzi ze Wschodu nie widzą zalet swego położenia i przedkładają cudze nad własne? Dlaczego wybierają tułaczkę i opuszczają miejsca, które są również ich miejscami? Co za siła wypycha ich tam, gdzie Żydów nikt nie chce ani na nich nie czeka?

  • W kolejnym odcinku przedmiotem rozmowy jest Antologia Postwar Polish Poetry Czesława Miłosza. "Powidoki" to program publicystyczny poruszającym istotne zagadnienia z zakresu filozofii, etyki i socjologii. Dwoje prowadzących: dziennikarka Barbara Schabowska - Maszenda i filozof prof. Piotr Nowak na przykładach wybranych przez siebie książek podejmą dyskusję nad zawartością tych dzieł i ich społeczną recepcją. Każdy odcinek cyklu, poświęcony jest analizie jednej wybranej książki w formie rzeczowej dyskusji pomiędzy prowadzącymi. "Powidoki" mają na celu przybliżyć widzom istotne i trudne tematy drążące współczesnącywilizację poddaną rygorowi postępu.

  • W tym odcinku prowadzący próbują znaleźć odpowiedź na pytania jakim bohaterem jest Odyseusz, na czym polega jego niezwykłość i z jakiego powodu Odyseusz tak bardzo podobał się Grekom.

  • W tym odcinku prowadzący skupią się na arcydziele literatury światowej "Jądrze ciemności" Josepha Conrada, opowieści o podróży do kresu cywilizowanego świata i granicach własnej wyobraźni.

  • O "Listach VII" Platona i o tym, czy Sokrates i Chrystus zrewolucjonizowali świat? A także dlaczego cenili wyżej ignorancję niż wiedzę? Barbara Schabowska - Maszenda rozmawia z profesorem Piotrem Nowakiem.

Nowsze

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Powidoki w telewizji

ZwińRozwiń

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×