Prohibicja

Prohibition, USA 2011

16 stycznia 1919 roku senat Stanów Zjednoczonych zakazał produkcji i sprzedaży alkoholu w kraju. Ustawa, która do historii przeszła jako "Szlachetny Eksperyment" miała poprawić życie Amerykanów.

  • Gatunek: Serial dokumentalny

Prohibicja w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

16 stycznia 1919 roku senat Stanów Zjednoczonych przyjął 18. poprawkę do konstytucji, zakazując produkcji i sprzedaży alkoholu w kraju. Ustawa, która do historii przeszła jako "Szlachetny Eksperyment" miała poprawić życie Amerykanów. Jej efekty były dalekie od zamierzonych. Odcięcie mieszkańców USA od alkoholu zamiast moralnej odnowy doprowadziło do zupełnego przewartościowania narodowego kodeksu zasad. Dokument to opowieść o trwającym czternaście lat eksperymencie, który doprowadził do narodzin Ameryki gangsterów, szmuglerów i bimbrowników.

16 stycznia 1919 roku senat Stanów Zjednoczonych przyjął 18. poprawkę do konstytucji, zakazując tym samym produkcji i sprzedaży alkoholu w całym kraju. Ustawa, która do historii przeszła jako "Szlachetny Eksperyment" miała poprawić życie wszystkich Amerykanów. Jej efekty były jednak dalekie od zamierzonych... Odcięcie mieszkańców USA od alkoholu zamiast moralnej odnowy doprowadziło do zupełnego przewartościowania narodowego kodeksu zasad. Spożycie trunków - nielegalnie dystrybuowanych - znacznie wzrosło, a wraz z rozwojem przestępczego podziemia, gangsterzy stali się publicznymi bohaterami, władze zaś jawiły się w oczach obywateli jako słabe i bezwolne. Dopiero po głośnej Masakrze w Dniu św. Walentego w roku 1929 zdano sobie sprawę z realnych konsekwencji 18. poprawki. Pięcioodcinkowy serial "Prohibicja" to opowieść o trwającym czternaście lat eksperymencie, który doprowadził do narodzin Ameryki gangsterów, szmuglerów i bimbrowników, poddający jednocześnie pod rozwagę zagadnienia praw jednostki oraz roli rządu w ich życiu.

Komentarze

Skomentuj
  • agat (gość)

    Ciekawy, warto.

    27.03.2012 14:09

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×