"Agnus Dei". Autorka "Coco Chanel" pod wrażeniem polskich gwiazd

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
fot. Anna Włoch / materiały prasowe
fot. Anna Włoch / materiały prasowe
Autorka głośnego „Coco Chanel” pod wrażeniem polskich gwiazd! „Kulesza jest kameleonem, a Buzek w cudowny sposób łączy siłę i delikatność”. Anne Fontaine odkrywała w Toruniu klasztorne sekrety „Agnus Dei”.

Anne Fontaine, reżyser pamiętnych obrazów „Coco Chanel” i „Dziewczyny z Monaco”, była gościem specjalnym 13. edycji ToFIFEST. W Toruniu pojawiła się, by przedstawić genezę i szczegóły najnowszego, zrealizowanego w całości w Polsce obrazu „Agnus Dei”. W filmie, opartym na prawdziwej historii klasztornych zakonnic z mrocznym sekretem, zagrała plejada znakomitych krajowych aktorek m.in. Agata Kulesza, Agata Buzek, Joanna Kulig i Anna Próchniak. To poruszająca historia młodej francuskiej lekarki i polskich zakonnic, usiłujących zachować wiarę w sytuacji ekstremalnej przemocy, tak fizycznej jak i psychicznej – mówiła reżyserka „Agnus Dei”. Film wejdzie na ekrany kin w 2016 roku, a jego dystrybutorem jest Kino Świat.

Tuż po drugiej wojnie światowej francuski Czerwony Krzyż prowadzi akcję repatriacji i gromadzi swoich obywateli w szpitalu. Wśród lekarzy jest młodziutka Matylda Beaulieu (wschodząca gwiazda francuskiego kina Lou de Laâge). W szpitalu zjawia się siostra z oddalonego o kilka kilometrów klasztoru i błaga o pomoc dla umierającej kobiety. Problemem jest poród jednej z zakonnic… Okazuje się, że siostry padły ofiarą zbiorowego gwałtu dokonanego przez czerwonoarmistów. Matylda chce sprowadzić pomoc, lecz Matka Przełożona (Agata Kulesza) stara się za wszelką cenę ukryć tajemnicę, żeby uniknąć skandalu. Witana przez zakonnice z nieufnością, Matylda wkracza w nieznany sobie świat i zaprzyjaźnia się z siostrą Marią (Agata Buzek). Razem odkryją przerażającą prawdę, ukrytą za murami klasztoru.

Byłam głęboko poruszona, kiedy poznałam tę historię – mówiła w Toruniu, Fontaine. To niesamowity łańcuch wydarzeń, który umożliwił spotkanie młodej francuskiej lekarki i polskich zakonnic, usiłujących zachować wiarę w sytuacji ekstremalnej przemocy, tak fizycznej jak i psychicznej. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce po koniec II wojny światowej, a to co się dzieje za murami odizolowanego klasztoru rzuca szczególne światło na całą rzeczywistość. Pokazuje, jak żarliwa solidarność kobiet może wyprowadzić je z ciemności.

Tak o obsadzie mówi reżyserka:

Od początku castingów prowadzonych przez zmarłą Weronikę Migoń, byłam pod wrażeniem poziomu polskich aktorek, ich intensywności i autentyczności. Naszym jedynym ‘problemem’ był fakt, że mieliśmy aż nadto wspaniałych kandydatek względem ilości ról! Czuję się bardzo szczęśliwa, że Agata Buzek zgodziła się zagrać Marię. W cudowny sposób udało się jej połączyć siłę i delikatność. Myślę, że to jak potrafiła oddać jednoczesną pewność i wątpliwości, dokładnie obrazuje to, czym jest wiara. A przynajmniej, czym powinna być. Agatę Kuleszę znałam tylko z roli w „Idzie”. Było niesamowite zobaczyć, jak z wielką łatwością wciela się surową i upartą matkę przełożoną. Ona jest prawdziwym kameleonem. Jej zdolność do wchodzenia i wychodzenia z roli jest czymś niesamowitym. Poza fantastycznymi talentami aktorskimi obie Agaty to bardzo inteligentne kobiety, których sugestie na planie okazały się nieocenione. Nie wiem, jak film zostanie tu odebrany. Moja ograniczona wiedza o Polsce nie pozwala mi przewidzieć konkretnej reakcji, choć spodziewam się więcej niż jednej opinii. Wszystko co mogę powiedzieć, to że nie starałam się być celowo kontrowersyjna i szokować. Chciałam tylko odświeżyć wydarzenia, które naprawdę miały miejsce pod koniec 1945 roku i nadać im współczesny sens... Dodam również, że miałam okazję pokazywać film kilku przedstawicielom Kościoła we Francji i wszystkie reakcje były bardzo pozytywne!

Anne Fontaine jest jedynym z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów i scenarzystów. Zadebiutowała w 1993 roku filmem „Les Histoires d'amour finissent mal... en général”, za który otrzymała prestiżową Nagrodę Jeana Vigo. Cztery lata później jej „Nettoyage à sec” zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Wenecji. Po raz kolejny zwróciła uwagę krytyki i publiczności filmami „Nathalie...” i „Dziewczyna z Monaco”, które w przewrotny sposób krytykowały mieszczańskie zakłamanie, wyśmiewając się z dwulicowości obyczajowej Francuzów. Wielkim międzynarodowym sukcesem Fontaine była superprodukcja „Coco Chanel” z Audrey Tautou, opowiadająca losy legendarnej projektantki. W 2013 roku zrealizowała kontrowersyjne „Idealne matki” z Robin Wright i Naomi Watts. Świetnie czuje się w kinie gatunków, jak również w odważnych obyczajowo dramatach. Jej filmy koncentrują się na świecie kobiet – analizie ich złożonych motywacji, odkrywaniu namiętności, fascynacji i tajemnic.

AGNUS DEI w kinach w 2016 roku.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn