Anita Włodarczyk. Nasza arcymistrzyni jest kobietą jedyną w swoim rodzaju. I dlatego istnieje, stworzona specjalnie dla niej, lalka Barbie z jej podobizną

Anna Kilian
Anna Kilian
Anita Włodarczyk. Nasza arcymistrzyni jest kobietą jedyną w swoim rodzaju. I dlatego istnieje, stworzona specjalnie dla niej, lalka Barbie z jej podobiznąFot. materiały prasowe
Anita Włodarczyk. Nasza arcymistrzyni jest kobietą jedyną w swoim rodzaju. I dlatego istnieje, stworzona specjalnie dla niej, lalka Barbie z jej podobiznąFot. materiały prasowe
Anita Włodarczyk oraz sześć innych Europejek, uhonorowanych w tym roku wyróżnieniem Barbie Shero, to odpowiedź na niesłabnącą potrzebę kreowania i promowania wartościowych wzorców wśród dorastających pokoleń młodych kobiet. Choć informacja o lalce Barbie-Włodarczyk pojawiła się w marcu 2021 roku to po kolejnym sukcesie mistrzyni na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2021, media znów opisywały to wyróżnienie.

Anita Włodarczyk - Polka ze "swoją" lalką Barbie

Polska lekkoatletka jest czterokrotną mistrzynią świata oraz wielokrotną rekordzistką świata, Europy i kraju w rzucie młotem. Od występu w Tokio jest także trzykrotną już złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich - do złota z Londynu z roku 2012 i z Rio de Janeiro cztery lata później dorzuciła złoty krążek z Tokio. Nie wszyscy jednak wiedzą, że istnieje lalka Barbie inspirowana polską mistrzynią. Należy ona do serii Barbie Shero. Shero to słowo będące kompilacją dwóch wyrazów - she (ona) i hero (bohater).

Danuta Leszko-Rowsell, senior brand manager marki Barbie wyjaśnia, że seria Barbie Shero promuje wartościowe wzorce i nagradza kobiety za ich siłę i niezależność oraz sposób, w jaki walczą o swoje marzenia i motywują do działania.

Polska zajmuje w tym panteonie sław zaszczytne miejsce. Do tej pory w naszym kraju przyznaliśmy trzy takie wyróżnienia. Mamy świadomość, jak ważny społecznie jest to projekt, dlatego nie ustajemy w poszukiwaniach prawdziwych bohaterek, które mogą stać się drogowskazem dla innych - komentuje Danuta Leszko-Rowsell.

Anita Włodarczyk jest już trzecią Polką uhonorowaną Barbie Shero. Pierwszą była dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która otrzymała ją w 2018 roku. W 2019 roku wyróżnienie to dostała Iwona Blecharczyk, zawodowa kierowca samochodów ciężarowych.

W wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" ("Gazeta Wyborcza") Anita Włodarczyk przyznała, że wyróżnienie lalką Barbie z jej podobizną było dla niej jak grom z jasnego nieba:

Kiedy dowiedziałam się, że tak doceniono moje osiągnięcia sportowe, przeżyłam szok. Będąc małą dziewczynką nigdy bym nie pomyślała, że będę kiedyś miała lalkę młociarkę Anitę. Od razu zadzwoniłam do mamy, bo mama zostawiła kilka moich zabawek z dzieciństwa. Między innymi lalkę Barbie, którą tata przywiózł mi z Niemiec. "Mamo!" - mówię. - "Zobacz, zostawiłaś moją lalkę ponad 30 lat temu, a ja po tylu latach będę miała swoją własną!". Cieszę się, że zostałam doceniona. Że dziewczynki na całym świecie zobaczą, że można wszystko. Można odnosić sukcesy, można być kobietą, można robić wszystko to, o czym się marzy. Skoro udało się mnie, uda się każdej z was - mówiła w marcu 2021 roku.

Lalkę przedstawiono, jak co roku, w okolicach Dnia Kobiet. Wówczas firma Mattel zwraca uwagę na zjawisko tzw. Dream Gap. Polega ono na utracie przez małe dziewczynki, najczęściej w wieku około 5 lat (tak wcześnie!), pewności siebie i wiary we własne możliwości, co może trwać latami. Producent Barbie pragnie dążyć do minimalizowania tego zjawisko, dlatego przyznaje wyjątkowym, inspirującym kobietom z całego świata tytuł Barbie Shero. Wyróżnienie przyznawane jest od 2015 roku wyłącznie inspirującym osobowościom. Do tej pory trafiło niemal do 50 kobiet z 18 krajów. Ta globalna inicjatywa jest nie tylko pomysłem na nagradzanie wybitnych kobiet, ale i sposobem na pobudzanie u dziewczynek ich nieograniczonego potencjału.

Zobacz też: "Anything goes. Ale jazda!". Stanisław Karpiel-Bułecka niczym Elżbieta Jaworowicz i Anita Włodarczyk gościem programu!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn