"Ayka". Nagrodzony w Cannes film wkrótce w polskich kinach! Kiedy premiera? [ZDJĘCIA]

Samal Jesljamowa najlepszą aktorką 71. Festiwalu Filmowego w Cannes za rolę w filmie „Ayka” Siergieja Dworcejowa („Tulpan”)! Film „Donbas” w reżyserii Siergieja Łoźnicy otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię w ramach sekcji festiwalu filmowego w Cannes Un Certain Regard.

Multimedia

"AYKA"

Główna bohaterka filmu to Ayka (Samal Jesljamowa), młoda Kirgizka, która właśnie urodziła dziecko. Nie na możliwości by je wychować. Brak pracy i własnego pokoju, długi do spłacenia. Ale naturalne instynkty są nie do stłumienia. Siergiej Dworcewoj jest znany polskiej publiczności z filmu „Tulpan”, który zwyciężył w sekcji Un Certain Regard MFF w Cannes w 2008 roku. Film wprowadziło na ekrany kin Against Gravity.

„Ayka” jest koprodukcją pięciu krajów – Rosji, Niemiec, Polski, Kazachstanu i Chin. Producentem wiodącym jest rosyjski Kinodvor. Producentką ze strony polskiej jest Anna Wydra z firmy Otter Films. Zdjęcia do filmu realizowała Jolanta Dylewska, charakteryzacją zajmował się Tomasz Matraszek. Za postprodukcję obrazu odpowiada polska firma Coloroffon Film. Postprodukcją dźwięku po stronie polskiej zajmuje się Joanna Napieralska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Paweł Pawlikowski nagrodzony za "Zimną wojnę"! Dla kogo Złota Palma? [LISTA ZWYCIĘZCÓW]Zobacz więcej

"DONBAS"

„Donbas” w reżyserii Siergieja Łoźnicy otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię w ramach sekcji festiwalu filmowego w Cannes Un Certain Regard. Siergiej Łoźnica w ubiegłym roku na MFF w Cannes prezentował w Konkursie Głównym film „Łagodna”. „Donbas” uroczyście otworzy sekcję Un Certain Regard tegorocznej edycji festiwalu.

To dla mnie bardzo ważne, aby skierować uwagę międzynarodowej opinii publicznej na Donbas – mówi o swoim najnowszym filmie Łoźnica. – To nie jest opowieść o regionie, kraju, albo systemie politycznym, ale o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji, o każdym z nas – zaznacza. Łoźnica w Cannes w Konkursie Głównym prezentował także dwa inne swoje filmy „We mgle” (2012) i „Szczęście ty moje” (2010).

Film "Ayka" Siergieja Dworcejowa i „Donbas” Siergieja Łoźnicy wprowadzi na ekrany kin Against Gravity.

Zobacz galerię

Mikołaj Krawczyk o swojej roli w filmie "Sobibór"

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×