Barbara Brylska przeżyła wielką tragedię. Po śmierci córki wycofała się w cień i długo próbowała stanąć na nogi

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Barbara Brylska olśniewała urodą i talentem na ekranie, a inicjały identyczne z Brigitte Bardot, legendą światowego kina, tylko ułatwiły jej zapisanie się w pamięci widzów. Świat niezapomnianej Kamy z „Faraona” i Krzysi z „Pana Wołodyjowskiego” zawalił się jednak w 1993 roku. Aktorka przeżyła osobistą tragedię. Po śmierci córki wycofała się z życia publicznego.

Spis treści

Trudno wymienić jedną rolę, z którą najbardziej kojarzy się Barbara Brylska. Prawdziwą sławę przyniosła jej postać Kamy w ekranizacji „Faraona” Jerzego Kawalerowicza oraz pięknej Krzysi w adaptacji „Pana Wołodyjowskiego” Jerzego Hoffmana. Dzięki nim Brylska stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek w całym bloku socjalistycznym. Od końca lat 60. obsadzano ją głównie w rolach seksownych kobiet. Nagie sceny z jej udziałem przeszły do historii kina, a Agnieszka Osiecka nazwała Brylską matką negliżu polskiego.

Kiedy urodziła się Barbara Brylska? Ile ma lat?

Barbara Stanisława Brylska urodziła się 5 czerwca 1941 roku w Skotnikach, co oznacza, że w tym roku skończyła 81 lat. Na scenie debiutowała już w latach szkolnych - epizod w komedii Antoniego Bohdziewicza „Kalosze szczęścia” sprawił, że 16-letnia wówczas Brylska połknęła aktorskiego bakcyla. Filmem, który wymieniany jest jako pierwszy w jej dorobku artystycznym jest „Kraksa” Edwarda Etlera. Kolejnym „Ich dzień powszedni” z 1963 w reżyserii Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Dwa lata później aktorka zagrała w „Faraonie” u boku Jerzego Zelnika.

Kto był mężem Barbary Brylskiej?

Barbara Brylska była dwukrotnie zamężna. Pierwszym mężem aktorki był starszy od niej o kilka lat informatyk Jan Borowiec, ale ich związek szybko się rozpadł. Aktorka nie mając jeszcze załatwionych spraw rozwodowych, romansowała na planie „Faraona” z Jerzym Zelnikiem - ich romantyczną relacją żyła wtedy cała Polska.

W 1970 roku aktorka wyszła za mąż Ludwika Kosmalę, z którym doczekała się córki Basi i syna Ludwika, zwanego pieszczotliwie Dudusiem.

„Najtrudniejsza rola Barbary Brylskiej została napisana przez życie, reżyserem był los, a widownią są czytelnicy” - zauważa Barbara Rybałtowska w swojej książce „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”, która opiera się w dużej mierze na rozmowach z aktorką.

Barbara Brylska straciła córkę. Kim była Barbara Kosmal?

W 1993 roku aktorka przeżyła niewyobrażalną tragedię. W wypadku samochodowym zginęła jej córka.

20-letnia Barbara Kosmal bez wątpienia odziedziczyła urodę po mamie. Poszła także w jej ślady i również chciała zostać aktorką. Była studentką PWST, ale nie doczekała premiery swojego pierwszego filmu. 15 maja 1993 roku Basia Kosmal wracała z planu filmowego etiudy "Fałszywy autostop" z Łodzi do Warszawy z Xawerym Żuławskim. Syn reżysera Andrzeja Żuławskiego oraz aktorki Małgorzaty Braunek stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Córka Barbary Brylskiej zginęła na miejscu.

Miałam córkę, która mogła kontynuować to, z czym ja się właściwie żegnałam. Byłam wręcz zakochana w jej planach i cieszyłam się, że to tak błyskawicznie się rozwija i dobrze wiedzie. Była przepiękna. Bardzo inteligentna i to było moją nadzieją, a także pociechą, skoro nie pracowałam tyle co kiedyś. Miałyśmy tyle planów. Zastanawiałam się, co zrobić, żeby ona nie popełniła tych samych błędów co ja. Miałam już doświadczenie. Wiedziałam, jak się ich ustrzec - tłumaczyła w rozmowie z Tomaszem Raczkiem, na którą powołuje się Krzysztof Tomasik w swoje książce „Seksbomby PRL-u”, strona 256.

Jak dziś wygląda życie Barbary Brylskiej?

Po tym tragicznym wydarzeniu, Barbara Brylska niemal całkowicie wycofała się z życia publicznego. Ostatni raz na ekranie mogliśmy ją oglądać w filmie „Miłość na wybiegu” oraz w serialu „Niania”.

W galerii publikujemy zdjęcia gwiazdy polskiego kina. Zobaczcie, jak zmieniła się

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn