Cannes 2017. Kto ma szansę na nagrodę za Najlepszy Scenariusz ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego? [ZDJĘCIA]

Podczas 70. Festiwalu Filmowego w Cannes, już po raz jedenasty wręczona zostanie Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz, rozwijany w ramach ScripTeast XI - mistrzowskiego programu dla najlepszych scenarzystów z Europy Środkowej i Wschodniej. Do Nagrody kandydują m.in. trzy scenariusze z Polski.

Multimedia

Festiwal Filmowy w Cannes to dla uczestników XI edycji ScripTeast nie tylko wielkie święto kina, ale i finałowa sesja rocznego programu treningowego. 18 maja rozpocznie się ostatni tydzień niezwykle intensywnej pracy skoncentrowanej na promocji ukończonych projektów (spotkania z producentami, agentami sprzedaży, przedstawicielami festiwali, funduszy filmowych oraz firm dystrybucyjnych).

23 maja będzie miała miejsce ceremonia, podczas której ogłoszony zostanie laureat Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego za Najlepszy Scenariusz z Europy Środkowo-Wschodniej. O nagrodę ubiegają się m.in. trzy scenariusze polskich twórców: Anny Kazejak i Przemysława Nowakowskiego, Kuby Czekaja oraz Agnieszki Zwiefki.

Film z Andrzejem Chyrą i Vanessą Paradis z premierą w Cannes [ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Przed Radą Artystyczną ScripTeast, która ma za zadanie wyłonić zwycięzcę XI edycji, w składzie: Sandy Lieberson, Antonio Saura, Manfred Schmidt, Simon Perry oraz Tom Abrams i Christian Routh - trudne zadanie. W XI edycji programu wzięło udział 11 scenariuszy z dziewięciu państw, w tym po raz pierwszy w historii programu, z Gruzji i Białorusi:
ANYWHERE SHE GOES (Nirvana Guest House) Bohdana Smyrnova (Ukraina)
BEYOND FEAR Anna Kazejak & Przemek Nowakowski (Polska)
BLACK TONGUE (Lingua Nigra) Ádám Császi & Iván Szabó (Węgry)
DOUBLE DROP Maris Martinsons (Łotwa)
GAUMARJOS! George Varsimashvili (Gruzja)
LITTLE SISTER (Marie and Viktorka) Kristina Májová & Zuzana Kirchnerová Špidlová (Czechy)
OCTOBER Cristian Pascariu (Rumunia)
PATAGONIA (100 Happy Suiciders) Agnieszka Zwiefka (Polska)
SOLOMON’S MOUNTAIN Nikolai Lavreniuk & Siarhei Kalasouski (Białoruś)
SORRY, POLAND Kuba Czekaj (Polska)
WATERFALL CEO Svetoslav Draganov & Nevena Borisova & Bogomil Dimitrov (Bułgaria)

Od października 2016 roku autorzy scenariuszy ciężko pracowali z wybitnymi reprezentantami branży kinowej, którzy przyjęli zaproszenie Niezależnej Fundacji Filmowej do pełnienia roli doradców kreatywnych. Nad procesem powstawania kolejnych wersji scenariuszy czuwało dwóch znakomitych kierowników naukowych - Tom Abrams i Christian Routh. Zaproponowane przez autorów tematy były jak zwykle różnorodne; od kameralnych obserwacji relacji międzyludzkich, przez sagę historyczną, ponurą komedię, historię wojenną, do projektów, które konfrontują nas z niesłychanie aktualnymi współczesnymi tematami, takimi jak nacjonalizm czy kwestia imigrantów.

Polska krótkometrażówka jedzie na festiwal do Cannes! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Nagroda ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza to prestiżowe i znaczące wyróżnienie w branży, otwierające drogę do realizacji projektu, i kolejnych sukcesów. Polacy już dwukrotnie odbierali w Cannes tę nagrodę: w 2010 roku Jacek P. Bławut i Anna Onichimowska za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy” (w produkcji). Trzykrotnie polscy twórcy uhonorowani zostali wyróżnieniami: w roku 2007 Darek Błaszczyk za scenariusz „Wesoły dom starości”, w roku 2008 Mitko Panow i Władysław Pasikowski za scenariusz „Świadek” i w 2015 Bodo Kox za „Człowieka z magicznym pudełkiem” – dwa ostanie filmy są na etapie realizacji.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×