"Co mi zrobisz jak mnie złapiesz". Wojciech Cacko-Zagórski był wielkim aktorem. Zagrał w wielu znanych polskich filmach i serialach, jednak zmarł w zapomnieniu!

Krzysztof Połaski
Krzysztof Połaski
Są role, o których trudno zapomnieć. Czasem wystarczy pojawić się na ekranie chociaż na chwilę, ale występ może mieć taką moc, że pamięta się o nim latami. Właśnie takie sceny na swoim koncie miał Wojciech Cacko-Zagórski, który zagrał w wielki znanych polskich filmach i serialach, jednak zmarł w zapomnieniu!

Są filmowe sceny i role, o których trudno zapomnieć. Z całą pewnością taką kreację stworzył Wojciech Cacko-Zagórski w filmie "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", gdzie w kolejce padło stwierdzenie "Pan tu nie stał!". I się zaczęło. Wojciech Cacko-Zagórski na swoim koncie miał więcej tak charakterystycznych występów, epizodów i ról drugoplanowych, jednak zmarł w zapomnieniu.

Wojciech Cacko-Zagórski urodził się 6 sierpnia 1928 roku w Warszawie. Miał zaledwie 16 lat, gdy zaciągnął się do wojska, gdzie zaczął zachwycać swoich kolegów talentem aktorskim. Miał nawet propozycję bycia zawodowym żołnierzem, ale ciągnęło go do zupełnie czegoś innego... Swoją drogą to też wojsko ułatwiło mu aktorską karierę; jak sam przyznał w jednym z wywiadów, wystarczył jeden telefon pułkownika Piotra Jaroszewicza, a Wojciech Cacko-Zagórski został przyjęty do szkoły aktorskiej.

W latach 1945-46 występował we Frontowym Teatrze Artylerii II Armii WP, a następnie rozpoczął studia w Akademii Teatralnej w Warszawie. W latach 1946-1947 występował w warszawskim Teatrze Dzieci Warszawy. Następnie w sezonie 1949/50 był aktorem Teatru Ziemi Opolskiej. Od roku 1950 występował w Warszawie: w latach 1950-71 w Teatrze Klasycznym, w latach 1971-89 w Teatrze Rozmaitości. W latach 1989-93 był członkiem zespołu Janusza Wiśniewskiego.

Krytycy doceniali go za role teatralne, ale marzyła mu się też kariera na dużym ekranie. W latach 50. XX wieku zadebiutował w filmie. Zaczęło się od "Pod gwiazdą frygijską" (1954), gdzie nawet nie wymieniono go w napisach, ale nie poddawał się. Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów drugiego planu; na swoim koncie ma role w takich filmach i serialach jak m.in. "Panienka z okienka", "Przygody pana Michała", "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Chłopi", "Janosik", "Dyrektorzy", "Polskie drogi", "Daleko od szosy", "Życie na gorąco", "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Znachor", "Alternatywy 4", "Zmiennicy", "Wiedźmin", "Samo życie", "Kryminalni" czy "Czas honoru". Jego filmografię zamyka 'Obce ciało" Krzysztofa Zanussiego z 2014 roku.

Zawsze marzyła mu się duża, pierwszoplanowa rola, jednak nigdy nie udało mu się tego dokonać. Zmarł w zapomnieniu 29 kwietnia 2016 roku. Media informację o jego śmierci odnotowały dopiero ponad dwa tygodnie później. Wojciech Cacko-Zagórski został pochowany na Starych Powązkach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn