"Czarnobyl" HBO. Miniserial o awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu premierowo już maju!

Miniserial HBO "Czarnobyl" przedstawia fabularyzowaną historię awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Była to jedna z najtragiczniejszych w skutkach katastrof spowodowanych przez człowieka, a jednocześnie zdarzenie, w którym wielu bohaterskich ratowników poświęciło własne zdrowie i życie, by ratować Europę przed skutkami niewyobrażalnego kataklizmu.

Multimedia

"Czarnobyl" od 7.05.2019 w HBO GO i HBO o godz. 21:10! - sprawdź program tv

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Smakowita produkcja od Isabel Coixet! Sprawdź, o czym będzie nowy serial HBO!Zobacz więcej

Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

W głównych rolach występują Jared Harris ("The Crown"; nominowany do nagrody EmmyÒ za rolę w serialu "Mad Men"), Stellan Skarsgård ("Melancholia", "Buntownik z wyboru") oraz Emily Watson (nominowana do OskaraÒ za "Hilary i Jackie" oraz "Przełamując fale"). Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu "Czarnobyl" jest Craig Mazin ("Łowca i Królowa Lodu"), a reżyserem - Johan Renck ("Breaking Bad"). Miniserial jest koprodukcją HBO i SKY, która została zrealizowana przez spółki Sister Pictures i The Mighty Mint. Carolyn Strauss (nominowana do nagrody Emmy za "Grę o tron") i Jane Featherstone ("Broadchurch") pełnią obowiązki producentów wykonawczych. Współproducentami wykonawczymi są Johan Renck i Chris Fry ("Humans"), a Sanne Wohlenberg ("Czarne lustro") jest producentką.

Nowe wieści w sprawie 2. sezonu serialu z Amy Adams w roli głównej!Zobacz więcej

W pozostałych rolach występują: Paul Ritter ("Lovesick") jako zastępca głównego inżyniera Czarnobyla Anatolij Diatlow, Jessie Buckley ("Pod ciemnymi gwiazdami") jako Ludmiła Ignatenko, mieszkanka miasta Prypeć i żona strażaka, który wziął udział w akcji ratowniczej, Adrian Rawlins ("Harry Potter i Insygnia Śmierci") jako główny inżynier elektrowni w Czarnobylu Mikołaj Fomin oraz Con O’Neill ("Rozpustnice") jako dyrektor elektrowni Wiktor Bruchanow. \

Zdjęcia do miniserialu zostały zrealizowane na Litwie. W skład ekipy produkcyjnej wchodzą operator Jakob Ihre ("Thelma"), scenograf Luke Hull ("Howards End"), montażyści Jinx Godfrey ("Teoria wszystkiego") i Simon Smith ("Endeavor"), kostiumolog Odile Dicks-Mireaux ("Brooklyn"), dyrektorzy castingu Nina Gold i Robert Sterne (oboje dwukrotnie nominowani do Emmy za serial HBO "Gra o tron") i kompozytor Hildur Gudnadóttir ("W pułapce").

Zwiastun przynosi więcej pytań niż odpowiedzi! Oto najciekawsze momenty!Zobacz więcej

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×