"Daleko od szosy", czyli prawdziwe życie w PRL [ZDJĘCIA]

"Daleko od szosy" cieszył się ogromną popularnością. Serial poruszał ważny temat migracji ze wsi do miasta, awansu społecznego i pokazywał prawdziwe życie w PRL.

Multimedia

"Daleko od szosy" - fabuła

Bohater filmu "Daleko od szosy", młody wiejski chłopak, dla którego miłość staje się inspiracją do podejmowania trudnych i niestereotypowych decyzji życiowych, zdobył niekłamaną sympatię widzów. Leszek (Krzysztof Stroiński) na zabawie w remizie strażackiej poznaje dziewczynę z sąsiedniej wsi, Bronkę (Sławomira Łozińska). Rodzi się między nimi obopólna sympatia, choć ona wiąże z tą znajomością większe nadzieje niż on.

Leszek nie umie znaleźć sobie miejsca na wsi, nie odpowiada mu praca w gospodarstwie ani wyplatanie koszyków. Opuszcza wioskę i wyjeżdża na Śląsk. W drodze do przystanku autobusowego wspomina całe swoje dzieciństwo. Żegna dziewczynę, która będzie na niego czekała.

Leszek zatrudnia się na Śląsku jako niewykwalifikowany robotnik. Ma cel: uzbierać pieniądze na kurs prawa jazdy. W końcu zasiada w szoferce ciężarówki, ale to nie koniec jego drogi. Do dalszego działania napędza go miłość – zakochuje się w dziewczynie z Łodzi, delikatnej studentce Ani i marzy, by stać się dla niej równorzędnym partnerem.

CZYTAJ TAKŻE:
"W LABIRYNCIE" - PIERWSZA POLSKA TELENOWELA, KTÓRĄ POKOCHAŁY MILIONY [ZDJĘCIA]
"EKSTRADYCJA" - ZGRABNA POCZTÓWKA POLSKI LAT 90. [ZDJĘCIA+WIDEO]

"Daleko od szosy" - obsada

Główną rolę w serialu zagrał Krzysztof Stroiński. Sławomira Łozińska wcieliła się w Bronkę, a Anię - miłość Leszka - zagrała Irena Szewczyk. Ponadto w "Daleko od szosy" wystąpili Jan Machulski, Barbara Horawianka, Krzysztof Kołbasiuk, Antoni Jurasz, Jan Himilsbach, Zofia Czerwińska.

"Daleko od szosy" - prawdziwa historia

Jeden z uczniów Henryka Czarneckiego, w ramach pracy domowej, napisał opowiadanie "Moja droga do szkoły". Polonista był pod ogromnym wrażeniem pracy Leszka Ucińskiego i zamieścił ją w swojej książce "Profesor na drodze". Na tę publikację trafił Zbigniew Chmielewski - reżyser serialu.

Leszek Uciński z żoną Anną wyprowadzili się z Łodzi i zamieszkali w Bielsku-Białej, gdzie mężczyzna pracował w fabryce samochodów. Ucińscy doczekali się dwóch synów: Marcina i Przemysława.

Podczas kręcenia "Daleko od szosy" twórcy serialu konsultowali się z Leszkiem Ucińskim.

Komentarze

Skomentuj
 • Hs (gość)

  Uwielbiam ten serial.

  28.11.2021 20:45
 • Doris (gość)

  Na Facebooku jest fan club "Daleko od szosy " , do którego należy również Pan Lechosław Uciński , Jego synowie , a od niedawna syn Pani Ireny Szewczyk .Serdecznie pozdrawiam wszystkich , lubiących ten wspaniały serial .

  22.03.2021 18:42
 • Dzwigowiec123@op.pl (gość)

  Wspaniały serial mojego dzieciństwa

  22.03.2021 09:50
 • Bet (gość)

  Piękny serial

  21.03.2021 19:42
 • Krystyna (gość)

  Piękny serial.Prawdziwe zycie. Z chęcią obejrzalabym go jeszcze raz.

  29.09.2018 11:41
 • also (gość)

  Dlaczego ten serial zostal ocenzurowany i gdzie mozna go kupic bez cenzury ?! kto w ogóle wpadł na pomysł aby go pociąć.

  05.02.2016 19:34
 • Fer (gość)

  Uwielbiam ten serial!!

  24.11.2015 19:16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×