„Dokument w Siódemce” - premierowe filmy w TVN7 od 7 grudnia

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Już po raz trzeci TVN7 pokaże pasmo „Dokument w Siódemce”, a w nim wyselekcjonowane i nagradzane filmy z całego świata. „Scena ciszy” o zbrodni ludobójstwa w Indonezji, „Wyjście przez sklep z pamiątkami” w reżyserii nieuchwytnego Banksy’ego czy przewrotny film propagandowy rodem z Korei Północnej „Propaganda” to tylko kilka z nich. Premiera pierwszego dokumentu już 7 grudnia, po godz. 22.00.

WSPÓLNOTA OJCA YODA: SEKS, MIŁOŚĆ I OŚWIECENIE

Tytuł oryginalny: The Source Family

Premiera: 7 grudnia, poniedziałek, po godz. 22.00

Lata 70-te XX wieku. Los Angeles. Króluje wolna miłość, dzieci kwiaty, bunt przeciwko politykom i wojnie. Jim Baker jest uosobieniem tych haseł – wkrótce zostaje guru, Ojcem Yod, a potem YaHoWha. Jego charyzmatyczna osobowość przyciąga wielu wyznawców. Jak wyglądało życie tej wspólnoty? Co obecnie dzieje się z jej członkami?

Dokument „Wspólnota Ojca Yoda: seks, miłość i oświecenie” opowiada barwne życie sekty i jej przywódcy. Ojciec Yod i jego krytyczna, a czasem wroga postawa wobec ówczesnej władzy, przyciągnęły setki ludzi. Prowadził w tym czasie kultową restaurację „The Source”. Odwiedzali ją m.in.: John Lennon, Joni Mitchell, Marlon Brando czy zespół Yes. Kiedy politycy zaczęli interesować się działalnością coraz popularniejszej wspólnoty, jej lider zdecydował się na ucieczkę. YaHoWha w ostatecznym geście przeciwko obowiązującemu systemowi rzucił się z klifu. Twórcy dokumentu po latach odnajdują członków sekty Ojca Yod i sprawdzają jak wygląda ich życie. Czy nadal są wierni dawnym ideałom czy może są częścią systemu, z którym tak kiedyś walczyli?

DROGI ZACHARY: LIST DO SYNA

Tytuł oryginalny: Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Premiera: 14 grudnia, poniedziałek, po godz. 22.00

Andrew Bagby został brutalnie zamordowany przez swoją partnerkę. Kobieta w chwili morderstwa była w ciąży. Kiedy przebywała w więzieniu, rodzice Andrew wytrwale walczyli o prawa do opieki nad wnukiem. Poznaj wstrząsającą historię Zacharego.

Twórcą filmu o Zachary’m i jego ojcu Andrew jest przyjaciel rodziny – Kurt Kuenne. Kurt przyjaźnił się z Andrew od dziecka. Był przy nim, kiedy zakochał się w dwukrotnie rozwiedzionej i trzynaście lat starszej od niego – Shirley Turner. Ich związek zakończył się burzliwie, ale ukochana nie mogła pogodzić się z sytuacją i za wszelką cenę chciała spotkać się z Andrew. Następnego dnia Bagby został znaleziony martwy, z pięcioma ranami postrzałowymi. Jego morderczyni uciekła do Kanady. Tam uniknęła aresztu, dzięki temu, że była w ciąży z Zacharym. Po narodzinach chłopca jego dziadkowie zaczęli walczyć o opiekę nad maluchem i jednocześnie robili wszystko, żeby skazać Shirley za morderstwo swojego syna. Morderczyni nie poddała się i zaciekle walczyła o prawa do Zachary’ego. W końcu wyszła za kaucją i wygrała proces o ustanowienie wspólnej opieki nad chłopcem. Niestety to nie koniec tej historii…

PROPAGANDA

Premiera: 21 grudnia, poniedziałek, po godz. 22.00

Kult pieniądza, polityczne manipulacje, brutalne filmy i gry komputerowe, nieetyczne programy telewizyjne, ciągła pogoń za karierą, puste życie celebrytów, brak czasu dla rodziny i przyjaciół. Oto świat Zachodu widziany oczyma anonimowego profesora z Korei Północnej. Dasz się zindoktrynować?

Film „Propaganda” powstawał przez dziewięć lat pod kierunkiem Slavko Martinova, Nowozelandczyka, który podjął się karkołomnego zadania. Do tego w niełatwych warunkach i bez żadnego budżetu. Pod adresem twórców wytaczano oskarżenia o zmowę z Koreą Północą. Rząd Korei Południowej prowadził śledztwo w ich sprawie. Nie obyło się także bez wizyty jednostek antyterrorystycznych. A wszystko przez kontrowersyjny pomysł na dokument. Slavko „zatrudnił” anonimowego profesora z Korei Północnej, który w filmie z wielką pasją krytykuje zachodnią politykę, postępującą globalizację i zgnuśnienie moralne ludzi. W świetle jego argumentów Korea Północna wydaje się być kojącą odskocznią od braku zasad moralnych, wszechobecnych korporacji i konsumpcyjnego trybu życia na Zachodzie. Która strona ma rację?

SCENA CISZY

Premiera: 28 grudnia, poniedziałek, po godz. 22.00

Tytuł oryginalny: The Look of Silence

Zbrodnie ludobójstwa w Indonezji w latach 80-tych ubiegłego wieku pochłonęły ponad dwa miliony ofiar. Sprawę przemilczano, a rodziny pokrzywdzonych żyją obok bezkarnych oprawców. „Scena ciszy” to wstrząsający dokument o życiu Indonezyjczyków po jednej z najbrutalniejszych zbrodni XX wieku. To już drugi dokument Joshuy Oppenheimera poświęcony tej tragedii. Pierwszy, „Scena zbrodni”, pokazał dowódców brygad śmierci, którzy opowiadali o swoich czynach z przeszłości i dzielili się z twórcą najbardziej efektywnymi sposobami mordowania ludności cywilnej. Oba filmy odbiły się szerokim echem na całym świecie.

Główny bohater filmu, Adi Rukun jest optykiem. Brygady śmierci zamordowały jego brata. Po latach życia w cieniu dramatu, Adi postanawia skonfrontować się z przeszłością i makabrycznymi czynami oprawców. Odwiedza domy biorących udział w ludobójstwie pod pretekstem badań wzroku. Podczas kolejnych wizyt wraca z pacjentami do przeszłości i przedstawia im swoje spojrzenie na te tragiczne wydarzenia.W „Scenie ciszy” reżyser po raz kolejny próbuje przełamać zmowę milczenia i rozprawić się z traumatycznymi przeżyciami Indonezyjczyków. Czy powrót do normalnego życia, bez kłamstw i terroru jest jeszcze możliwy? Poruszający film „Scena ciszy” zdobył wiele prestiżowych wyróżnień na całym świecie, w tym Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka w 2014 roku.

WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI

Premiera: 4 stycznia, poniedziałek, po godz. 22.00

Tytuł oryginalny: Exit Through the Gift Shop

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. To hasło idealnie pasuje do postaci Banksy’ego – legendarnego artysty i performera zajmującego się graffiti. Ten brytyjski twórca od lat utrzymuje swoją tożsamość w tajemnicy. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” to jego reżyserski debiut i kolejna genialna prowokacja.

Któż nie chciałaby się dowiedzieć kim naprawdę jest Banksy? Artysta nigdy nie zdradził swojej tożsamości. Najczęściej maluje przy pomocy prostych szablonów, czasem przerabia znane dzieła sztuki. Jest znany także z licznych prowokacyjnych happeningów. Swoją twórczością nieustannie
i bezkompromisowo komentuje sprawy polityczne oraz społeczne.

Banksy i jego działalność pasjonują wielu artystów. Dokument „Wyjście przez sklep z pamiątkami” opowiada o jednym z nich. Therry Guetta to ekscentryczny właściciel butiku z vintage’ową odzieżą w Los Angeles, którego obsesją jest znalezienie i zaprzyjaźnienie się z Banksym. Ten filmowiec amator zgłębia tajemnice świata street artu, aż w końcu sam staje się artystą.

To nie jest dokument o życiu Banksy’ego, chociaż pojawiają się kadry z jego najsłynniejszymi dziełami. Brytyjski twórca jest tu narratorem, który zastanawia się nad sensem sztuki współczesnej oraz czy każdy może i powinien ją tworzyć. Kolejna prowokacja Banksy’ego? Mistyfikacja czy prawda? Widzowie muszą przekonać się sami.

MROCZNY SEKRET HOLLYWOOD

Premiera: 11 stycznia, poniedziałek, po godz. 22.00

Tytuł oryginalny: An open secret

Hollywood to nie tylko czerwone dywany, eleganckie premiery filmowe, sława i bogactwo. „Fabryka snów” ma także inną, ciemniejszą stronę. Odkryj „Mroczny sekret Hollywood” razem
z TVN7.

Dokument opowiada historię pięciu mężczyzn, którzy jako dzieci pracowali w Hollywood i padli ofiarą molestowania seksualnego. To nie są odosobnione przypadki. Wystarczy przytoczyć historię menadżera Marty’ego Weissa, który wielokrotnie wykorzystywał młode talenty pod okiem ich niczego nieświadomych rodziców. Reżyserka filmu przedstawia także dowody obarczające Boba Villarda, słynnego opiekuna gwiazd, który przez blisko dwadzieścia lat rozpowszechniał dziecięcą pornografię. Jego podopiecznymi w młodości byli m.in. Leonardo DiCaprio i Tobey Maguire.

DEN (Digital Entertainment Network) to telewizja internetowa istniejąca w latach 90-tych XX wieku. Specjalizowała się w produkcjach dla młodych odbiorców. To właśnie jej szefowie organizowali huczne imprezy dla świata filmowego, na których pojawiali się nadzy, młodzi chłopcy. Zarządzający firmą dopuścili się szeregu nadużyć seksualnych wobec swoich najmłodszych pracowników.

Przedstawiony w dokumencie obraz filmowej rzeczywistości tamtego okresu przeraża. Dlaczego bezbronne dzieci nie miały należytej ochrony a wstrząsające praktyki zostały okryte zasłoną milczenia?

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn