Barbara Sołtysik była pierwszą żoną Jana Englerta, którego poznała na studiach. Spędzili razem ponad 30 lat! Dlaczego się rozstali?

Redakcja Telemagazyn
Redakcja Telemagazyn
Barbara Sołtysik i Jan Englert byli razem 33 lata. Aktorska para znana z serialu „Dom” doczekała się trójki dzieci. Dlaczego ich małżeństwo się rozpadło i co dziś słychać u pięknej aktorki? Barbara Sołtysik w 2015 roku na dobre wycofała się z życia publicznego.

Barbara Sołtysik była pierwszą żoną Jana Englerta. Kiedy się urodziła?

Barbara Sołtysik urodziła się 5 sierpnia 1942 roku w Wadowicach - dziś ma 80 lat. Karierę zaczynała jeszcze jako studentka PWST w Warszawie, w „Miłości dwudziestolatków” Andrzeja Wajdy. To właśnie podczas studiów, na początku lat 60. poznała Jana Englerta, z którym spędziła ponad trzy dekady. Doczekała się z nim syna Tomasza oraz córek, Katarzyny i Małgorzaty.

Ile dzieci ma Jan Englert?

Barbara Sołtysik i Jan Englert pobrali się na drugim roku studiów, w tajemnicy przed wszystkimi. To była spontaniczna i bardzo romantyczna uroczystość. Młode małżeństwo nie mogło narzekać na brak propozycji zawodowych. Ona realizowała się jako aktorka Teatru Polskiego w Warszawie, on, po sukcesie serialu „Kolumbowie”, stał się wielką gwiazdą. W filmie „Poślizg” zagrali parę kochanków. Kilka lat później ponownie połączyli siły, tym razem w serialu „Dom”. Niestety popularność negatywnie wpłynęła na ich relację, w pewnym momencie zaczęli się od siebie oddalać. Sołtysik skupiła się na wychowywaniu dzieci, Englert poświęcał się za to swojej pracy i coraz rzadziej bywał w domu.

Para doczekała się trójki dzieci. Ich pociechy to:

  1. Tomasz Englert
  2. Katarzyna Englert
  3. Małgorzata Englert

W 1994 roku Jan Englert i Barbara Sołtysik rozwiedli się po 33 latach małżeństwa. -Taką mieliśmy umowę z pierwszą żoną, że rozwiedziemy się, kiedy dzieci będą dorosłe i samodzielne. Tak się umówiliśmy i tego dotrzymaliśmy. Przez te lata mnóstwo pracowałem i w ciągu roku byłem w domu najwyżej ze trzy miesiące. Byłem mocno zajęty w filmie, w teatrze, a potem jeździłem po świecie z przedstawieniami. Kiedy dzieci dorastały, nie uczestniczyłem w ich problemach, a pewnie wtedy byłem najbardziej potrzebny. Naprawdę nie umiem się z tego rozgrzeszyć - tłumaczył Kamili Dreckiej w książce „Bez oklasków”, która ukazała się w 2021 roku.

Aktorka nie wyszła już drugi raz za mąż. Englert związał się z Beatą Ścibakówną, mają córkę Helenę.

Kiedy byliśmy jeszcze młodzi uważaliśmy z Jankiem, że warto żyć tylko 33 lata. I rzeczywiście, to się sprawdziło. Byliśmy razem przez taki właśnie okres. Niestety, poza teatrem mieliśmy zupełnie inne zainteresowania. I inne wartości. On chciał być zawsze ceniony, a ja - lubiana. I udało się nam. Ja mam mnóstwo przyjaciół, on był świetnym rektorem Szkoły Teatralnej w Warszawie, a teraz doskonale zarządza Teatrem Narodowym. Nasze drogi się jednak rozeszły - tłumaczyła Sołtysik (źródło: Tygodnik Angora nr 48/26.11).

Jan Englert w rozmowie z Marcinem Prokopem wspomina pierwsze małżeństwo

W 2023 roku roku Jan Englert udzielił wywiadu Marcinowi Prokopowi z „Dzień Dobry TVN”. Aktor wrócił do tematu rozstania z pierwszą żoną:

I tak się stało. To i tak nie przeszkodziło wszystkim mediom pisać, że zostawił żonę z trojgiem dzieci. One już miały wtedy po 20 lat. Dobrze, spokojnie i w miarę optymistycznie można mówić o tym momencie swojego życia, gdzie pan znajdzie równowagę między braniem i dawaniem. Komfort życia daje równowaga, balans, między jednym i drugim. Jak się znajdzie tę równowagę i uda się ją utrzymać to i małżeństwa są szczęśliwe. Myślę, że gdybyśmy znaleźli równowagę w naszym życiu społecznym, też byśmy byli szczęśliwsi. Jeśli ktoś troszkę myśli, wie, że to jest zamek z piasku. Jeden podmuch wiatru i tego nie ma. Bardzo rzadko jest uczciwa gra - wyznał.

Na co jest chora Barbara Sołtysik?

Barbara Sołtysik grała w filmach, serialach i na deskach teatru niemal przez cały okres swojej aktywności zawodowej. Spełniała się także jako reżyserka dubbingu. Jej ostatnią rolą jest Wanda z serialu „Barwy szczęścia”, w którą wcielała się do 2015 roku. Później Sołtysik wycofała się z życia publicznego. Wszystko przez chorobę. Gwiazda serialu „Dom” ma poważne problemy z pamięcią, przebywa w specjalistycznym ośrodku.

To podstępna choroba. Dziś jej codzienność to strzępy obrazów, które rozmazują się w zakamarkach niepamięci. Przeszłość już nigdy jej nie dotknie. Nawet we wspomnieniach - informowało niedawno „Życie na Gorąco”.

Czy chodzi o chorobę Alzheimera? Tego nie sprecyzowano.

W galerii możesz zobaczyć zdjęcia Barbary Sołtysik.

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na telemagazyn.pl Telemagazyn