Hermiona krytykuje J.K. Rowling. Ostre słowa Emmy Watson wymierzone w kontrowersyjne opinie autorki "Harry'ego Pottera"

Od kilku lat środowisko fanów "Harry'ego Pottera" przeżywa trudne chwile ze względu na kontrowersyjne i wykluczające opinie autorki magicznej serii. Aktorzy i aktorki, którzy byli związani ze światem czarodziejów, ostro krytykują J.K. Rowling. Ostatnio publicznie zakpiła z niej sama Emma Watson, wzbudzając aplauz uczestników gali rozdania nagród BAFTA. Co odtwórczyni roli Hermiony miała jej do powiedzenia?

Multimedia

Hermiona krytykuje J.K. Rowling. Dlaczego fani odwrócili się od autorki "Harry'ego Pottera"?

Od 2020 roku J.K. Rowling stała się znana z mniej chwalebnych powodów niż ze swojej twórczości literackiej. Jeszcze w grudniu 2019 roku autorka wyraziła publiczne poparcie dla kobiety, która straciła pracę z powodu publikowania w internecie trasfobicznych treści. W czerwcu 2020 opublikowała na swojej stronie internetowej długi tekst, w którym argumentowała swoją postawę, a także napisana serię tweetów o wykluczających treściach. Na autorkę wylała się fala krytyki ze strony fanów Harry'ego Pottera, osób LGBTQ+ i ich sojuszników.

Aktorzy zdradzają, jak duży wpływ na produkcję miała J.K. Rowling [WIDEO]Zobacz więcej

Przeciwko transfobii autorki "Harry'ego Pottera" wystąpiły gwiazdy ekranizacji jej własnych powieści: Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Bonnie Wright i Eddie Redmayne. Mimo tak powszechnego i silnego sprzeciwu, Rowling nie przerwała swojej dyskryminującej kampanii, przeciwnie, zaczynając od 2020 roku produkuje coraz więcej treści (najczęściej tweetów), mających na celu wykluczanie osób transpłciowych.

"Wojna" toczy się głównie na Twitterze, ale krytykę postawy Rowling aktorzy i aktorki wyrażają niekiedy w wywiadach czy podczas bardziej formalnych wydarzeń. Ostatnim z nich była gala rozdania nagród BAFTA , która odbyła się 13 marca tego roku. Emma Watson, zapowiedziana przez Rebel Wilson jako "dumna feministka, o której wszyscy wiemy, że jest wiedźmą”, wręczyła statuetkę dla najlepszego brytyjskiego filmu. Swoją przemowę rozpoczęła od wymownych słów, wypowiedzianych z porozumiewawczym uśmiechem:

Jestem tu dlawszystkich wiedźm.

Choć to zdanie mogłoby wydać się niegroźne, na Twitterze natychmiast pojawiły się głosy, wyczytujące ze słów Emmy Watson kpinę z J.K.Rowling, która neguje doświadczenia "wiedźm", którym przy urodzeniu nie została przypisana płeć żeńska. Pojawił się nawet tak mocne wpisy, jak ten:

Emma Watson niszczy J.K. Rowling

Warto też przypomnieć, co wydarzyło się w tym kontekście wokół programu "Harry Potter - 20. rocznica: powrót do Hogwartu”, który ukazał się na HBO GO (obecnie HBO Max), a może raczej - co się nie wydarzyło. Rowling w programie nie wystąpiła, nikt z uczestników też nie wspomniał o publicznej dyskusji wokół jej transfobii. Najprawdopodobniej był to wymóg twórców programu, którzy nie chcieli ściągać uwagi widzów na drażliwe tematy. Niemniej, nieobecność autorki Harry'ego Pottera w jubileuszowym spotkaniu wokół filmowej serii ekranizacji jej własnych powieści, jest smutnym komentarzem do rozłamu w w świecie fanów i twórców magicznego świata. Rowling dystansuje się do filmowych odtwórców swoich postaci prawdopodobnie ze względu na przeciwstawne stanowiska w rozpoczętej w czerwcu 2020 roku dyskusji. Zaś pokolenia fanów "Harry'ego Pottera" w dalszym ciągu odczuwają wielką nostalgię wobec świata czarodziejów i chcieliby do niego wracać na ekranie czy na papierze. Wielu z nich robi to już jednak w pewnym oderwaniu od samej twórczyni tego świata.

Wracamy do świata magii. Dlaczego warto obejrzeć specjalny program HBO?Zobacz więcej

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
  • Kolggie (gość)

    Tekst w iście ubeckim stylu.... z tym że oni to nawet byli normalnie. Ot, popaprancy umysłowi bawią sie we własnym chorym światku.

    18.04.2022 08:03

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×