Joanna Racewicz zadała szyku na premierze w Teatrze Ateneum. Znów wszyscy patrzyli tylko na nią

Premiera monodramu „Znieważeni” w Teatrze Ateneum przyciągnęła sporo znanych osób. Joanna Racewicz zachwyciła w czarnej stylizacji. Dziennikarka skupiła na sobie uwagę wszystkich. Zobaczcie, jak się prezentowała.

Multimedia

Premiera „Znieważonych” w Teatrze Ateneum

28 stycznia na Scenie 61 Teatru Ateneum odbyła się premiera „Znieważonych” Sándora Máraiego. Monodram powstał z inicjatywy dwóch aktorów Teatru Ateneum. Autorem scenicznej adaptacji słynnej powieści węgierskiego pisarza jest Przemysław Bluszcz. W roli głównej natomiast występuje Dariusz Wnuk.

„Znieważonych” napisał Marai w 1947 roku jako czwartą część cyklu „Dzieło Garrenów”. Główny bohater - Peter Garren, to pisarz, emigrant, humanista, wrażliwy, dociekliwy i prowokujący& Europejczyk. Historia, opowiadana z jego perspektywy, dzieje się w Paryżu lat 30-tych. Słysząc w radio przemówienie Hitlera, Garren odbiera je jako zniewagę wobec całej kultury europejskiej. Przeczuwa w nim zapowiedź narastającego buntu mas, znaku, że do głosu doszli ludzie, dla których kultura nie ma już znaczenia. Márai z przenikliwością opisuje salony i ulice Paryża lat 30-tych, przemiany w polityce i obyczajowości. Powieść przenika wrażenie zbliżającego się nieuniknionego upadku kultury, utraty jej treści i sensu. I, jak pokazują twórcy, nie traci na aktualności.

Pytamy kim dzisiaj jesteśmy my Europejczycy? Dlaczego pomimo kataklizmu II wojny światowej ludzkość powtarza te same błędy? Czy musiało dojść do tragedii wojny w byłej Jugosławii i tysięcy ofiar w Ukrainie? Z jakich powodów autorytaryzm przeżywa we współczesnym świecie swój renesans? Powieść Sándora Márai, która powstała 70 lat temu prowokuje do próby sformułowania odpowiedzi na te i inne pytania. Czym jest kultura? Jak wielka polityka kształtowała narody i nadawała znaczenie i wpływy? Marai jako pisarz nie miał wątpliwości, że obowiązkiem ludzi kultury jest dbałość o wolność słowa, niezależność myślenia i stawianie najboleśniejszych tez. Márai przestrzega i wzywa do opamiętania i odpowiedzialności - powiedział Przemysław Bluszcz, reżyser monodramu.

Dawno niewidziana Dorota Naruszewicz znowu na salonach! Małgorzata Ohme i Joanna Racewicz naprawdę to zrobiły!Zobacz więcej

Premierowe przedstawienie "Znieważonych" w Teatrze Ateneum przyszli obejrzeć m.in.: Joanna Racewicz, Marta Kuligowska, Andrzej Morozowski, Konrad Piasecki, Dominika Wielowiejska, Marek Lewandowski, Olga Sarzyńska, Tomasz Kozłowicz.

Autor: AKPA

W galerii publikujemy zdjęcia z wydarzenia. Jak podoba wam się stylizacja Joanny Racewicz?

Zobacz galerię

Sprawdź program tv na stronie Telemagazyn.pl

Komentarze

Skomentuj
 • Gugu (gość)

  Piszemy spod NIE z pod !!! SPOD !!!

  30.01.2023 16:29
 • Krzysztof (gość)

  Hahahaha patrzyli na dziwoląga jaki wylazł z pod skalpela miernego konowała

  30.01.2023 12:14
 • Normalny (gość)

  Ta kobieta jest chyba chora psychicznie

  29.01.2023 23:22

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×