"Kiedy padają drzewa". Polska koprodukcja na Berlinale! [WIDEO+ZDJĘCIA]

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie ogłosił dziś, że w programie Panorama 2018 swoją światową premierę będzie miała ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa” debiutującej reżyserki i scenarzystki Marysi Nikitiuk.

Multimedia

Producentami filmu ze strony polskiej są Dariusz Jabłoński, Izabela Wójcik i Violetta Kamińska, za zdjęcia odpowiadali Michał Englert i Mateusz Wichłacz, za montaż – Milenia Fiedler.

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

„Kiedy padają drzewa” to kolejna – po rosyjsko-polsko-serbskim „Dowłatowie” w reżyserii Aleksieja Germana jr. zakwalifikowanym do Głównego Konkursu Berlinale 2018 – koprodukcja zrealizowana przez producentów z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem: Dariusza Jabłońskiego, Izabelę Wójcik i Violettę Kamińską, która znalazła się w programie tegorocznego festiwalu w Berlinie, jednego z najważniejszych europejskich festiwali filmowych.

Polski film w sekcji Forum Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie! [WIDEO+ZDJĘCIA]Zobacz więcej

Ogromna to dla nas radość, że Berlinale doceniło w tym roku dwa koprodukowane przez nas filmy, które powstały z pasji do kina i do odkrywania wciąż nowych kierunków i osobowości. „Kiedy padają drzewa" to debiut Marysi Nikitiuk, ukraińskiej reżyserki, scenarzystki i pisarki, która od pierwszego spotkania zachwyciła nas talentem, charyzmą i energią. Połączenie jej wyobraźni z kunsztem jednego z najlepszych polskich autorów zdjęć Michała Englerta dało prawdziwie magiczny efekt. Nasz sukces był możliwy tylko dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – mówią producenci.

Sekcja Panorama Berlinale, do której zakwalifikował się film, to jeden z głównych programów festiwalu założony w 1982 roku jako sekcja dla odważnych i niekonwencjonalnych obrazów, poszerzających granice znaczeń i wizualną estetykę.

Polska koprodukcja w konkursie głównym Berlinale 2018! Zobacz więcej

„Kiedy padają drzewa” już w fazie scenariusza wzbudziły zainteresowanie międzynarodowej społeczności filmowej, zdobywając 10. Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza Europy Wschodniej, wręczoną podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2016. Zdjęcia do filmu zrealizował Michał Englert („Body/Ciało”) wraz z Mateuszem Wichłaczem, za montaż odpowiadała wybitna polska montażystka Milenia Fiedler wraz z Blaze Dulevem (Macedonia) i Ivanem Bannikovem (Ukraina). W skład ekipy twórczej wchodzili również: scenograf Vlad Dudko (Ukraina); za make-up odpowiadały Tetyana Khoroshun i Tetyana Bovt (Ukraina); kompozytorem był Mykyta Moiseiev (Ukraina) wraz z Aleksandre Pejovskim (Macedonia); kostiumy przygotował Kostyantyn Kravets (Ukraina).

W obsadzie filmu znaleźli się Anastasia Pustovit, Sonya Khalaimova, Maksym Samchyk, Maria Svizhinska, Petro Pastukhov, Mariia Trepikova, Yevgenii Grygoriev, Aelita-Viktoriia Avierman, Alla Samoylenko oraz Ivan Blindar.

Zobacz galerię

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×