„Krew Boga”. Ruszyły zdjęcia do nowego filmu Bartosza Konopki. Filmowa „Gra o tron”? [ZDJĘCIA]

Najnowszy film nominowanego do Oscara i nagrodzonego na festiwalu w Berlinie reżysera Bartosza Konopki – twórcy głośnego „Królika po berlińsku” i docenionego przez widzów i krytyków obrazu „Lęk wysokości”.

Multimedia

„Krew Boga” to posiadająca współczesny wymiar refleksja nad istotą wiary i kościoła, formą przypominająca bezkompromisowe dzieła Nicolasa Windinga Refna oraz serialowy hit „Gra o tron”. W rolach głównych występują Krzysztof Pieczyński („Belfer”, „Ziarno prawdy”, „Jack Strong”), Karol Bernacki („Amok”), Wiktoria Gorodeckaja, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie oraz jeden z najoryginalniejszych współczesnych performerów – Francuz, Olivier de Sagazan.

Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

Odcinek 4. Wejście smoka i marny cliffhanger [KOMENTARZ]Zobacz więcej

Pomysł na film zrodził się z kilku inspiracji. Po pierwsze z mojego odwiecznego sprzeciwu wobec bezdyskusyjnych dogmatów i autorytetów. Z potrzeby szukania dialogu, alternatyw, które mogą godzić różne pomysły na świat, a nie zaogniać konflikty. Po drugie – z fascynacji pokojowymi buntownikami, takimi jak Chrystus, Gandhi, Martin Luther King i inni. Po trzecie z mądrości, jaką niesie w sobie milczenie, poszukiwanie skupienia wewnętrznego, oddziaływanie na ludzi obecnością, a nie pustymi słowami, wszechobecnym zagadaniem, ideologią. – Bartosz Konopka, reżyser.

Scenariusz filmu „Niemy” powstał w wyniku współpracy Bartosza Konopki, Przemysława Nowakowskiego i Anny Wydry. Autorem zdjęć do filmu jest Jacek Podgórski. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski, za kostiumy Marta Ostrowicz, a za charakteryzację Dariusz Krysiak. Film zostanie zmontowany przez Andrzeja Dąbrowskiego. Producentką filmu jest Anna Wydra (Otter Films), koproducentami: Andrzej Białas i Rafał Bubnicki z Odry-Film (fundusze Dolnośląskiego Konkursu Filmowego) oraz Jurgen Willocx i Melissa Dhondt z belgijskiej firmy Earlybirds Films.

Projekt filmu był rozwijany m.in. podczas prestiżowych warsztatów dla producentów EAVE. Film ma już na swoim koncie pierwszy sukces: otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego dla najlepszego scenariusza rozwijanego w ramach warsztatów ScripTeast.

Głównego producenta, firmę Otter Films, wspierają koproducenci: Earlybirds Films z Belgii i Odra-Film. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Eurimages. Z kolei w Belgii, produkcję dofinansował fundusz regionalny Screen Flanders. Jeszcze na etapie rozwoju projektu film otrzymał grant z funduszu MEDIA i FPCA. Polskim dystrybutorem filmu jest firma KINO ŚWIAT, a międzynarodowym agentem sprzedaży New Europe Film Sales.

"KREW BOGA" w kinach w 2018 roku

Komentarze

Skomentuj
 • Andrzej Świderski (gość)

  Z całym szacunkiem dla twórców, czy ktoś konsultuje ten film pod względem historycznym? Bo pierwsze zdjęcia niosą już skojarzenie z "Koroną Królów" TVP Kurskiego. Podobno to wczesne średniowiecze, zatem pada pytanie - skąd ten miecz na pierwszym planie? I sweter kolczugowy lub kolczuga włóczkowa jak kto woli. Z uzyskanych informacji dotyczących castingów odniosłem wrażenie, iż planowane zachowania statystów odtwarzających plemię pogańskie mają przypominać te zwierzęce: obwąchiwanie, pokrzykiwanie, zachowania ptasie, przyleganie do ziemi itd. No chyba, że osoby organizujące casting nieco poniosła wyobraźnia. Poganie to nie zwierzęta, często ich poziom cywilizacyjny i kultura, pomimo swej odmienności, mogła przewyższać tę chrześcijańską. Ma być refleksja nad istotą Boga i boskości a jak na razie mam wiele obaw. Twórcy i obsada obiecujący, plastycznie też interesująco. Oby tego nie zepsuć, wszak diabeł tkwi w szczegółach. Pozdrawiam.

  07.09.2017 16:07
 • Początkujący (gość)

  Czy ktoś był na warsztatach scenariopisarstwa w ramach „Wytwórni Scenariuszy”. Zastanawiam się czy jako początkujący bez odpowiedniej weryfikacji jestem w stanie podołać temu przedsięwzięciu.

  Reklamują się tak : " Jeśli jesteś miłośnikiem kina, interesujesz się "jak to się robi", masz pomysł na film, ale brakuje Ci solidnych podstaw - poznaj tajniki sztuki scenariopisarskiej i napisz swój pierwszy #scenariusz pod opieką znanych i cenionych scenarzystów, reżyserów oraz producentów. A jeśli podjąłeś już próby pisania scenariusza, bądź jesteś w trakcie jego pisania i chcesz uzyskać od praktyków branży filmowej indywidualną ocenę swojej pracy, praktyczne wskazówki, rady oraz komentarze umożliwiające dokończenie lub udoskonalenie swojego dzieła - zgłoś się na kurs dla średniozaawansowanych. https://www.facebook.com/WytworniaScenariuszyWFDiF/

  09.08.2017 07:41

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Hity dnia

Wszystkie hity »


Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×